Projekt resortu rolnictwa może zmienić produkcję cydru. Jeśli ujrzy światło dzienne - czytamy na rp.pl
W zależności od stężenia alkoholu producenci cydru płacą 97 lub 158 zł akcyzy za hektolitr gotowego napoju. Tak wygląda dziś realizacja obietnicy Mateusza Morawieckiego z października ubiegłego roku o wprowadzeniu zerowej stawki na cydr – od stycznia 2018 r.
Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita", Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowuje projekt ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina. Projekt, przygotowany w oparciu o wniosek ZP PRW, zezwoli na tzw. dywersyfikację cydrów i wprowadzi trzy nowe kategorie tego napoju – cydr, cydr jakościowy, czyli premium, i cydr aromatyzowany. Resort informuje, że „trwają prace przygotowawcze mające na celu przygotowanie projektu ustawy". Na pytanie, kiedy możemy się tego projektu spodziewać, biuro prasowe niestety nie odpowiedziało przez następne cztery dni.
- źródło: rp.pl / Czytaj całość >>>
Do 2016 roku spożycie cydru rosło w tempie dwucyfrowym. W roku ubiegłym jego produkcja i sprzedaż wyraźnie wyhamowały. Jaki będzie ten sezon? Może lepszy, bo premier Morawiecki zapowiadał zniesienie akcyzy na cydr.
Zniesienie akcyzy na cydry spowodowałoby obniżenie ich ceny detalicznej o ok. 10 proc.
- Nie jestem specjalistą od procesów legislacyjnych i nie jestem pewien czy taka zapowiedź ma szansę na realizację - mówi w radiowej Jedynce Robert Ogór, prezes firmy Ambra w rozmowie z Elżbietą Mamos. - Definicja cydru jest nieuregulowana w prawie i konsument z jednej strony postrzega cydr jako produkt naturalny a na przykład brytyjski rynek jest zdominowany przez cydr przemysłowy, którego produkcja oparta jest na koncentratach. Finalny produkt brytyjski ma niewiele wspólnego w naturalnym – dodaje
- źródło: polskieradio.pl / Czytaj całość >>>
Najnowsze komentarze