Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią potrzeba stosowania środków ochrony roślin. I tu coraz częściej pojawia się problem. Nie tylko chodzi o koszt, a o coraz mniejszą dostępność.
Substancje aktywne stają się nieaktywne. Zarówno sadownicy jak i szkółkarze szukają więc alternatywnych rozwiązań, ale te często okazują się niewystarczająco skuteczne – podaje Agrobiznes 7 marca 2023 roku.
Unia próbuje wycofać tak naprawdę flagowe środki typy Kaptan, bez którego cała Unia nie da sobie rady z chorobami grzybowymi. Wszyscy próbują najdalej w czasie odsunąć jego wycofanie – mówi sadownik Szymon Korczak (Skowronki).
Kaptan w Polsce stosowany jest od ponad 50 lat i służy do zwalczania wielu patogenów między innymi w uprawach sadowniczych i ozdobnych. Powodem kontrowersji wokół tej substancji jest jego wpływ na owady zapylające i środowisko. Toksyczność wobec owadów pożytecznych to jeden z powodów wycofywania pestycydów. W Unii w latach 2004-2010 wycofano 500 spośród 1000 substancji czynnych. Cel jest szczytny, ale jego realizacja dla rolników trudna.
Po wycofaniu niektórych, uniwersalnych preparatów, które na przykład stosowane w jednym momencie zwalczają kilka patogenów, a zastąpimy je pojedynczymi produktami, które w sumie wniosą nam jeszcze więcej substancji chemicznych – doradca sadowniczy Robert Sas, IPSAD.
Komisja Europejska wprowadzając strategię Zielonego Ładu ma na celu redukcję pestycydów do 2030 roku o połowę. Ma być bardziej ekologicznie.
Proces dopuszczenia na rynek nowych substancji aktywnych jest skomplikowany, rygorystyczny i czasochłonny, średnio trwa 11 lat i kosztuje około 1 mld złotych.
Będzie drożej, nie wiem czy będzie bezpieczniej. Na pewno pojawi się szara strefa, szary rynek, i tuta mówię o produktach które nie będą miały oficjalnej rejestracji jako środki ochrony roślin, a będą sprzedawane jako nawozy – Robert Sas, IPSAD.
Polska zużywa około 2,5 kg substancji czynnych na hektar, Holendrzy aż 8 kg, średnia Unijna ta 3,5 kg. Zdecydowanie więcej chemii stosuje się w uprawach sadowniczych w polskich jabłkach to średnio 10 kg/ha.
- źródło: tvp.pl – „Agrobiznes” 7 marca 2023 roku
Najnowsze komentarze