Dziś tj. 3 lutego 2022 roku odbyła się 62. Ogólnopolska Konferencja Ochrony Roślin Sadowniczych zorganizowana przez INHORT Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach pod tytułem: „Ochrona Roślin sadowniczych w obliczu strategii Europejski Zielony Ład”.
Jednym z zagadnień poruszonych podczas konferencji było „Prognozowane zmiany w ochronie roślin przed szkodnikami” przedstawione przez Panią dr inż. Małgorzata Sekrecka z Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach (Zakład Ochrony Roślin, Pracownia Entomologii).
Jak poinformowała dr inż. Małgorzata Sekrecka:
Z roku na rok maleje asortyment środków ochrony roślin. Przyczyną wycofania poszczególnych substancji czynnych jest m.in. szkodliwe działanie na środowisko w tym na zdrowie ludzi (np. działania mutagenne, zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego, wysokie ryzyko dla pszczół, zanieczyszczenie wód podziemnych metabolitami).
W ostatnim czasie z rejestru środków dozwolonych do ochrony roślin sadowniczych zostały wycofane takie substancje czynne jak:
- tiachlopryd
- metoksyfenozyd
- chloropiryfos, chloropiryfos metylu
- spirodiklofen
- indoksakarb (wycofanie w tym roku - zakaz stosowania od 20 września 2022 r., wyjątkiem jest produkt Rumo 30 WG którego stosować nie będzie można już od 1 maja 2022 r.)
- fosmet (wycofanie w tym roku - zakaz stosowania od 2 listopada 2022 r.)
Produkty zawierające te substancje były bardzo chętnie stosowane przez producentów ze względu na ich skuteczność i szerokie spektrum działania.
Ponadto na liście Komisji Europejskiej znajdują się tzw. substancje planowane do zastąpienia w sadownictwie
- lambda-cyhalotryna – wygaśnięcie zatwierdzenia 31.03.2023 r;
- etoksazol – wygaśnięcie zatwierdzenia 30.01.2028 r.;
- tebufenpirad – wygaśnięcie zatwierdzenia 31.10.2022 r.;
- pirymikarb – wygaśnięcie zatwierdzenia 30.04.2022r.;
- emamektyna – wygaśnięcie zatwierdzenia 20.11.2024 r.).
Jak wyjaśniła dr inż. Małgorzata Sekrecka:
Substancje planowane do zastąpienia – to są takie związki którym komisja bardzo bacznie się przygląda i zastanawia się, czy można dla tych produktów, które znajdują się obecnie w użyciu znaleźć inne alternatywne metody zwalczania, które będą równie skutecznie. Jeżeli komisja dojdzie do wniosku, że takie metody są, to produkty na bazie tych substancji zostaną wykreślone z rejestru.
Największe zastrzeżenie budzi fakt planowania wycofania emamektyny, gdyż w tej chwili nie ma alternatywy dla zwalczania zwójki koróweczki na jabłoni i gruszy oraz toczyka gruszowiaczka na gruszy.
Całe wystąpienie dr inż. Małgorzata Sekrecka można wysłuchać poniżej:
- źródło: YT - Instytut Ogrodnictwa
Najnowsze komentarze