Colletotrichum chrysophilum W.A.S. Vieira, W.G. Lima, M.P.S. Câmara & V.P. Doyle jest grzybem, który był notowany w USA, Panamie, Portoryko, Brazylii, Urugwaju, Izraelu i Korei Południowej, gdzie stwierdzono jego obecność między innymi na awokado, bananowcu, brzoskwini, kakaowcu i paprociach.
Na jabłoniach pierwsze wykrycia patogena miały miejsce w Ameryce (Brazylia, Urugwaj, USA). W krajach Unii Europejskiej grzyb ten nie podlega obowiązkowi zwalczania (nie jest to agrofag kwarantannowy w UE).
W 2020 r. miały miejsce pierwsze wykrycia grzyba w Europie – w Hiszpanii (Katalonia) oraz we Włoszech (Południowy Tyrol). Objawy są zróżnicowane w zależności od izolatu grzyba. Niektóre izolaty wywołują objawy na liściach, w postaci nekroz i chlorotycznych plam. Ponadto liście przedwcześnie opadają. Izolaty te powodują także powstawanie niewielkich plam na owocach. Inne izolaty, notowane np. w Hiszpanii, wywołują gorzką zgniliznę jabłek. Na owocach pojawiają się początkowo niewielkie jasnobrązowe, lekko wgłębione plamy o średnicy 1-4 mm. Z czasem plamy te ulegają zwiększeniu, przyjmują zabarwienie ciemnobrązowe, kształtu stożkowatego i stają się wodniste i w większym stopniu wgłębione. Porażone owoce tracą wartość handlową.
Grzyb może rozprzestrzeniać się z roślinami do sadzenia oraz owocami gatunków żywicielskich. Colletotrichum chrysophilum występuje głównie w strefie klimatu ciepłego. Jego wykrycie na północy Włoch, gdzie klimat jest stosunkowo chłodny, wskazuje na możliwość jego rozwoju także w strefie klimatu umiarkowanego. Do Polski mógłby on przeniknąć przede wszystkim na materiale szkółkarskim jabłoni oraz jabłkach. Należy zauważyć, że do Polski są sprowadzane jabłka z Południowego Tyrolu, gdzie wyryto patogena. Trudno jednak określić, czy w naszym kraju byłby on w stanie przezimować w gruncie.
- źródło: piorin.gov.pl / foto: pliorin.gov.pl
Najnowsze komentarze