Analitycy spodziewają się, że cukier będzie tańszy nawet o 30%. Więcej możemy za to zapłacić za drób czy wołowinę, a także owoce. Co z masłem i jajkami? Bank BGŻ BNP Paribas przygotował prognozę cen detalicznych żywności w zbliżającym się 2018 roku. W Polsce będą przeciętnie o 1,5-2,5% wyższe niż rok wcześniej. To mniej w porównaniu do trwającego jeszcze roku, kiedy ceny wzrosły średnio o 4,5%.
Średnie ceny oferowane za jabłka w listopadzie 2017 r., w porównaniu z listopadem 2016 r., w firmach eksportujących wzrosły o 104%, w spółdzielniach ogrodniczych o 98%, a na rynkach hurtowych o 94%. Gruszki na rynkach hurtowych podrożały o 47%, w skupie w spółdzielniach ogrodniczych o 24%, a na eksport o 23%. Na rynkach hurtowych wzrosły ceny śliwek (o 94%), winogron (o 40%), cytryn (o 9%), bananów (o 4%) i mandarynek (o 3%) - informuje Irena Strojewska w raporcie IERiGŻ.
Część jabłek z powodu niekorzystnej pogody jest gorszej jakości, więc trudniej je przechować do końca sezonu. Co będzie z podażą? Nie wiadomo.
Obecnie popyt jest mały, więc panuje równowaga, ale do kolejnych zbiorów jest jeszcze kilka miesięcy. Po takim złym roku jak miniony jabłonie są wypoczęte, więc jeśli pogoda dopisze, 2018 r. będzie rekordowy. I znowu pojawi się problem podażowo- -popytowy — tylko odwrotny niż w 2017 r.
— tłumaczy Michał Lachowicz, prezes grupy producentów owoców La-Sad. źródło: pb.pl
Tak dużych podwyżek nie widzieliśmy od dawna.
Największą zmorą Polaków były ceny masła i jabłek.
Teraz drożeć będą olej i zboża. Pod znakiem zapytania stoją zaś ceny cukru. źródło: gazeta.pl
Nowość! Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej woj. wielkopolskiego-XI 2017 #USPoznań #statystykaREGIONALNA #wielkopolskie https://t.co/FMDLdvOyxI pic.twitter.com/4dc8iwxIkB
— Urząd Statystyczny (@Poznan_STAT) 2 stycznia 2018
W 2018 roku największy wzrost cen spodziewany jest w odniesieniu do owoców i warzyw. W pierwszej połowie roku będą one sezonowo rosły, przy czym prawdopodobnie silniej niż zazwyczaj o tej porze ze względu m.in. na znaczny spadek krajowych zbiorów jabłek oraz spadek ich produkcji w Unii. Wzrosty cen mogą być potęgowane utrudnieniami związanymi z przechowywaniem owoców i warzyw. źródło: interia.pl
Najnowsze komentarze