Posłowie chcą powstrzymać spadek populacji pszczół i innych owadów zapylających w UE oraz wprowadzić więcej środków dla ochrony różnorodności gatunków zapylających.
Liczebność zapylaczy w Europie i innych częściach świata spada. Parlament Europejski wielokrotnie wzywał Komisję Europejską do zaproponowania dalszych działań dla lepszej ochrony pszczół i innych owadów zapylających w Europie.
W czerwcu 2018 r. Komisja Europejska przedstawiła inicjatywę UE na rzecz owadów zapylających. Strategia Komisji proponuje środki przeciwdziałające spadkowi ich liczebności, która zagraża naszym ekosystemom i gospodarkom. Jako główne obszary do niezbędnych działań wymienia ochronę różnorodności oraz niedobór badań i wiedzy na ten temat.
Rezolucja zatwierdzona przez parlamentarną Komisję Ochrony Środowiska (ENVI) w dniu 3 grudnia 2019 r. krytykuje proponowane przez KE środki jako niewystarczające do usunięcia głównych przyczyn wymierania owadów zapylających, takich jak zmiana klimatu, intensywne rolnictwo i utrata siedlisk. Rezolucja Parlamentu wzywa KE do oceny wpływu obowiązujących środków polityki, aby UE przeciwdziałała spadkowi liczebności dzikich zapylaczy w bardziej skuteczny i skoordynowany sposób .
Ograniczenie pestycydów kluczowe dla ochrony zapylaczy
Wpływ pestycydów na owady zapylające wynika z toksyczności substancji czynnej i poziomu narażenia. Zdaniem posłów do PE, aby promować różnorodność biologiczną roślin i przyczyniać się do bezpieczeństwa żywności, ograniczenie stosowania pestycydów powinno stać się nadrzędnym celem przy opracowywaniu przyszłej wspólnej polityki rolnej (WPR).
W kwietniu 2018 r. UE zgodziła się ograniczyć stosowanie na zewnątrz trzech pestycydów neonikotynoidowych (były to: imidaklopryd, klotianidyna i tiametoksam) po tym, jak wykazano, że stanowią one duże zagrożenie dla pszczół. Kilka państw członkowskich zgłosiło jednak wyjątkowe odstępstwa dotyczące ich stosowania na ich terytorium.
W celu lepszej ochrony owadów zapylających, posłowie do PE zwracają się o dalsze ograniczenie stosowania pestycydów i wzywają Komisję do opracowania przepisów zakazujących produkcji, sprzedaży i stosowania w UE wszystkich pestycydów na bazie neonikotynoidów.
Musimy w szczególności przedyskutować procedury dopuszczania pestycydów, bo w tej dziedzinie są ogromne braki. Teraz nadeszła pora, aby Komisja wywiązała się ze swoich zobowiązań.
– współsprawozdawca rezolucji PE, Martin Häusling (Grupa Zielonych/Wolne Przymierze Europejskie, Niemcy)
Więcej badań i lepsze monitorowanie spadku populacji zapylaczy
Chociaż istnieją mocne dowody świadczące o alarmującym spadku populacji zapylaczy oraz zidentyfikowano główne zagrażające im czynniki, wciąż istnieją znaczne luki w wiedzy na ten temat i całkowity zakres spadku liczebności nie jest znany. Posłowie do PE chcą uzyskać pełny obraz problemu i zebrać niezbędne dane, więc domagają się zwiększenia funduszy na badania przyczyn spadku liczebności pszczół ora na monitorowanie gatunków owadów zapylających i ich populacji w UE. Parlament opowiada się również za opracowaniem pestycydów, które nie są szkodliwe dla zapylaczy.
Co teraz
Posłowie będą debatować nad inicjatywą UE na rzecz owadów zapylających na sesji plenarnej we wtorek, a głosowanie nad rezolucją w jej sprawie odbędzie się w środę.
Wstępny projekt rezolucji w sprawie inicjatywy UE na rzecz owadów zapylających >>>
- źródło: europarl.europa.eu
Najnowsze komentarze