Jak informuje wir.org.pl na przełomie 2019 i 2020 roku weszło w życie szereg nowych przepisów i uregulowań dotyczących różnych kwestii związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Rolnicy często dzwonią do nas z pytaniami czy te przepisy również ich dotyczą i jak je zastosować w praktyce. Niestety wiele z tych kwestii jest uregulowana w sposób nieprecyzyjny i podlega różnym interpretacją. Wynika to z dwóch przesłanek. Po pierwsze słabej jakości wprowadzanego w Polsce prawa a po drugie z wątpliwości czy działalność rolnicza jest działalnością gospodarczą. Na te kwestie nie mamy wpływu ale w tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania rolników.
1. Co to jest mikro rachunek i czy rolnik go potrzebuje?
Mikro rachunek to przyporządkowany dla każdego klienta rachunek służący do rozliczania się z urzędem podatkowym. Musi go posiadać każdy, kto wpłaca podatki z tytułu PIT, CIT I VAT do urzędu skarbowego. Dotyczy to również rolników, którzy są płatnikami podatku VAT lub płacą jakiekolwiek inne podatki niezwiązane z działalnością rolniczą takie jak PIT, CIT i VAT. Inne podatki, na przykład podatek od czynności cywilno-prawnych (przy zakupie samochodu osobowego od osoby prywatnej) lub podatek od spadku czy darowizny płaci się na dotychczasowe konta właściwych urzędów skarbowych. Mandaty dalej wpłacamy na konto podane na bloczku mandatu. Jeśli rolnik prowadzi działalność gospodarczą lub pracuje na etacie czy umowie zleceniu będzie musiał również posiadać taki rachunek.
Mikro rachunek generuje się na portalu www.podatki.gov.pl w zakładce mikrorachunek-podatkowy. Jeśli dotyczy on działalności gospodarczej lub/i podatku VAT to należy wpisać do generatora numer nip gospodarstwa. Jeśli dotyczy on osób prywatnych to pesel. Numery te (nip lub pesel) będą częścią składową naszego indywidualnego mikro rachunku podatkowego. Co ważne, jeśli to urząd skarbowy ma nam zwrócić nadpłacony podatek to zrobi to jak do tej pory na nasze konto lub w gotówce.
Istotne jest też to, że jeśli zapomnisz lub zgubisz numer swojego mikro rachunku to możesz go w każdej chwili wygenerować na nowo i będzie to ciągle ten sam numer.
Więcej dowiesz się tutaj: www.podatki.gov.pl/mikrorachunek-podatkowy/
Ważne – mikro rachunek nie obowiązuje przy płatności podatku rolnego do gminy.
2. Biała lista podatników VAT
Wszyscy podatnicy podatku VAT oraz nasi kontrahenci, którzy wystawiają nam faktury VAT muszą być zarejestrowani w białej księdze podatników VAT. Samą bazę danych znajdziesz tutaj: www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka. Jeśli rolnik jest płatnikiem podatku VAT to musi zadbać, aby był widoczny w tej bazie i jego konto bankowe związane z działalnością gospodarczą było tam widoczne. W innym przypadku, może nie otrzymać płatności od firmy, której sprzedał płody rolne. Podobnie płacąc za fakturę vat wystawioną przez dostawcę produktów lub usług (np. za paszę) rolnik powinien sprawdzić, czy jego kontrahent jest na tej liście i czy konto, które podał na fakturze jest prawidłowe. Jeśli przelejemy naszą należność na konto, które nie widnieje w białej księdze możemy narazić się na różnego rodzaju konsekwencje podatkowe. W każdym takim przypadku taki przelew należy zgłosić do właściwego urzędu skarbowego na druku ZAW-NR.
3. Split payment
Mechanizm podzielonej płatności od 1 listopada jest obowiązkowy dla płatności powyżej 15 000 zł i dla towarów i usług objętych załącznikiem numer 15 do ustawy VAT. Spis produktów znajdziesz pod linkiem https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/split-payment/3080785,Towary-i-uslugi-objete-obowiazkowa-podzielona-platnoscia-od-1-listopada-2019-r.html. Załącznik ten nie zawiera płodów rolnych. Natomiast zawiera paliwa stałe oraz benzyny i oleje napędowe. Oznacza to, że nasi dostawcy tych produktów są zobowiązani zamieszczać na fakturze dopisek, że faktura ta jest objęta mechanizmem podzielonej płatności, pod warunkiem, że kwota brutto faktury wynosi powyżej 15 000 zł.
4. BDO – baza danych o odpadach
Przedsiębiorcy, w tym rolnicy prowadzący gospodarstwa rolne o powierzchni powyżej 75 ha od 1 stycznia tego roku są zobowiązani do prowadzenia ewidencji odpadów w elektronicznej bazie o odpadach. Obowiązek papierowej rejestracji odpadów istnieje już od dawna, natomiast od stycznia zmieniła się jego forma i podmiot oraz same odpady muszą być zarejestrowane w bazie elektronicznej. Warto wspomnieć, że nie wszyscy przedsiębiorcy muszą prowadzić ewidencję takich odpadów. Jeśli jest to na przykład biuro konsultingowe, które posiada jedynie niewielkie ilości odpadów o charakterze komunalnym to nie podlega obowiązkowi ewidencji tych odpadów. Niestety w tym obszarze, kto musi a kto nie prowadzić ewidencję odpadów, jest bardzo dużo wątpliwości i różnych interpretacji. W związku z powyższym autor tego tekstu nie podejmie się jednoznacznie stwierdzić stanu faktycznego. W przypadku rolników sytuacja wydaje się być prosta. Nowelizacja ustawy o odpadach z dnia 13 sierpnia 2019 roku zwalnia rolników prowadzących gospodarstwa rolne poniżej 75 ha z obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów a co za tym idzie rejestracji w BDO. Nierozstrzygnięte jest natomiast pytanie o jakie hektary chodzi. Własne i dzierżawione, czy tylko własne?, fizyczne czy przeliczeniowe?, jeśli dzierżawione to czy dzierżawy „na gębę” też?, te do których dostajemy dopłaty?. Nikt póki co nie zna odpowiedzi na to pytanie. Z pewnością rolnik musi wziąć pod uwagę przynajmniej liczbę hektarów, które zgłasza do dopłat bezpośrednich. Znamy również przypadki, kiedy firmy odbierające odpady wymuszają na rolniku rejestrację w BDO ponieważ same muszą się tam rejestrować i żądają tego od odbiorców swoich usług. W takim przypadku pewnie lepiej będzie się zarejestrować. Można to jeszcze zrobić składając wniosek wyłącznie przy użyciu rejestrowego formularza elektronicznego za pośrednictwem strony internetowej https://rejestr-bdo.mos.gov.pl. Trafiło również do nas pytanie o opony leżące na pryzmie z kiszonką. Zużyte opony są rzeczywiście odpadem i jeśli mamy gospodarstwo powyżej 75 ha to powinniśmy prowadzić ich ewidencję. Jeśli opony te rozłożymy na pryzmie z kiszonką to wg. Ustawy dokonujemy przekształcenia odpadu w coś, co odpadem nie jest. Dopóki więc te opony leżą na pryzmie to nie ma problemu. Jeśli jednak po zdjęciu z pryzmy będziemy je gdzieś magazynować to jako odpad niebezpieczny podlegają stosownym regulacjom i powinniśmy je przechowywać zgodnie z procedurami.
5. System monitorowania drogowego przewozu towarów
System ten prowadzony jest przez Krajową Administrację Skarbową w celu likwidacji luki podatkowej w obrocie paliwami. Zgodnie z zasadami tego systemu każda dostawa paliwa musi być wcześniej zgłaszana. Aby to nastąpiło dostawca i odbiorca paliwa – w naszym przypadku rolnik muszą być zarejestrowani w bazie danych pod adresem www.puesc.gov.pl. Bez takiej rejestracji, firma dostarczająca nam paliwo, może odmówić dostawy. W czasie 24 godziny przed dostawą, nasz dostawca będzie musiał zarejestrować tą dostawę w bazie danych i do tego będzie mu potrzebny nasz numer rejestracji w tej samej bazie. Co ciekawe, ustawa nakłada taki obowiązek na przedsiębiorców. Krajowa Administracja Skarbowa wydała nawet interpretację korzystną dla rolników i zwalniającą ich z tego obowiązku ale firmy paliwowe interpretują przepisy inaczej i nie dostarczą paliwa rolnikowi, który w takiej bazie nie widnieje.
W tych 5 krótkich punktach przedstawiliśmy syntetyczną informację o nowych przepisach i obowiązkach administracyjno-skarbowych, które weszły w życie na przełomie roku 2019 i 2020. Każdy z nich w mniejszym lub większym stopniu dotyka rolnika a wszystkie dotyczą przedsiębiorców, w tym nawet niewielkie firmy działające na obszarach wiejskich. Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania czy wątpliwości prosimy kontaktować się przede wszystkim z odpowiednimi instytucjami. Warto pytać zanim poniesie się przykre konsekwencje braku znajomości prawa.
Andrzej Przepióra
- źródło: wir.org.pl
Najnowsze komentarze