Jak podaje Agrobiznes jest różnie w różnych miejscach, ale właściwie wszędzie i rolnicy i sadownicy mówią o stratach, jakie wyrządziły przymrozki.
Już kwiecień przetrzebił kwitnące Idaredy, Ligole czy sady gruszowe. Maj dokonał kolejnych zniszczeń. Temperatury bliskie zeru zważyły zawiązki owoców. A z tych, które zostały na drzewach owoce będą gorszej jakości. Większa jest więc potrzeba ochrony, ale to kosztowne przedsięwzięcie.
Tymczasem ceny jabłek wciąż są poniżej oczekiwań sadowników. Stawki dla producentów krążą wokół 50 - 60 groszy za kilogram. Ale w supermarketach stawki są pięciokrotnie wyższe – informuje Agrobiznes.
Niewielki jest też eksport. Trwają ostatnie wysyłki do Egiptu i na Południe Europy. Jednak to zbyt małe ilości aby mówić o rozładowaniu zapasów, a te mamy najwyższe w całej wspólnocie.
Jednak w nowym sezonie takich problemów najprawdopodobniej nie będzie - informuje Agrobiznes. Mówi się o większym niż zazwyczaj obsypywaniu zawiązków. Za sprawą ubiegłorocznego przesilenia czerwcowy opad najprawdopodobniej tylko pogłębi straty.
Będą nas prosić o #jabłka ... których nie będą #sadownicy mieli w tym roku... #Przymrozkihttps://t.co/hl9TjUqSUq
— sadownictwo (@sadowniczy) 15 maja 2019
Rekordów nie będzie, ale mniejsza produkcja to większa pewność lepszych zysków – dodaje Agrobiznes.
- źródło: tvp.pl
Poniżej prezentujemy notowania cen jabłek na giełdach / targowiskach 14 i 15 maja 2019 r.:
- źródło: bronisze.com.pl / gieldakaliska.com.pl / zjazdowa.com.pl / wgro.com.pl / targowisko.mewat.pl
Poniżej prezentujemy rónież hurtowe ceny jabłek udostępnione przez MRiRW za okres 21.04 -24.04.2019 r.:
- źróło: dane.gov.pl
Najnowsze komentarze