W poprzednim sezonie producenci już od początku próbowali sprzedać jak najwięcej jabłek – i stracili. W tym jest zupełnie inaczej – zdecydowali się je przechować – i także mogą stracić.
Jak informuje strefaagro.pl producenci nie chcieli powtórzyć ubiegłorocznych błędów i nie pospieszyli się ze sprzedażą jabłek. Efekt? Najwyższe zapasy od lat.
Według szacunków Światowego Stowarzyszenia Producentów Jabłek i Gruszek (WAPA), w Polsce zapasy jabłek na początku lutego były rekordowe i wyniosły 1,07 mln ton. W porównaniu z lutym minionego roku były wyższe o 54 tys. t (5 proc.). Natomiast jeśli porównamy je ze średnią z ostatnich trzech lat, okaże się, że są wyższe aż o 28 procent.
W poprzednim sezonie mieliśmy do czynienia z sytuacją, kiedy producenci już od początku próbowali sprzedać jak najwięcej jabłek – mówi Anna Kitala, analityk Banku Gospodarki Żywnościowej BNP Paribas. Zapasy były bardzo niskie. W efekcie doprowadziło to do wzrostu cen jabłek wiosną. W tym roku producenci nie chcieli powtórzyć swego błędu i jabłka trafiły do przechowalni, a nie na rynek.
Czy w związku z tym należy się spodziewać spadku cen jabłek?
Nie wiadomo jak potoczy się sytuacja w kolejnych miesiącach – podkreśla Anna Kitala. Nie wiadomo, czy sadownicy będą wprowadzać jabłka na rynek równomiernie, czy nie – dodaje analityk Banku Gospodarki Żywnościowej.
W tym roku sytuacja może być odwrotna niż w poprzednim – zauważa Marek Warchoł, sadownik z Topolan. Ten, kto przechował jabłka, może stracić. Zauważa, że jesienią można było sprzedać te owoce po 90 groszy za kilogram. Teraz trudno jest uzyskać taką cenę.
- źródło: strefaagro.pl
A jak wygląda sytuacja jabłek eksportowych według użytkowników naszego portalu?
15.03.2016 rok:
- siulebule: „jest sporo jabłek przemysłowych, przez co ceny przemysłu w dół, co pośrednicy wykorzystują i ceny exportu spadają, a paradoksalnie sporo towaru odchodzi…”;
- janusz-tracz: „Eksport nie stanął tylko idzie cały czas, jest bardzo dużo jabłek na rynku i to kiepskiej jakości i dlatego cena idzie ciągle w dół.”;
- gardner: „Cena jest niska ok 0,8zł sprzedaż ciężka i perspektyw na poprawę nie widać. Dawno handel nie wyglądał tak słabo...”
14.03.2016 rok:
- Runner11: „Cena średnio 80 gr.. Jak ktoś chce sprzedawać to sprzedaje.. Jak by było 1zł /kg. podejrzewam że jabłek było by trochę więcej na rynku...”
Prezentujemy również ceny jabłek na rynkach hurtowych (dane opublikowane przez MRiRW - notowania w dniach 7 – 17 marca 2016 r.):
- Alwa: od 1,66 do 2,00 zł/kg
- Cortland: od 0,80 do 1,93 zł/kg
- Gala: od 1,20 do 1,66 zł/kg
- Gloster: od 0,80 do 1,80 zł/kg
- Golden: od 1,11 do 2,20 zł/kg
- Idared: od 1,10 do 1,40 zł/kg
- Jonagold: od 1,10 do 1,47 zł/kg
- Jonagored: od 0,80 do 1,73 zł/kg
- Ligol: od 0,80 do 1,87 zł/kg
- Lobo: od 0,80 do 1,87 zł/kg
- Rubin: od 0,87 do 2,00 zł/kg
- Szampion: 0,80 do 1,87 zł/kg
źródło: minrol.gov.pl
Najnowsze komentarze