Jesteśmy największym producentem aronii. Choć tego roku nieco opóźnione zbiory są już w pełni – informuje Agrobiznes 3 września 2021 roku.
Zainteresowanie owocami jak i sadzonkami aronii jest coraz większe, m.in. przez jej wartości odżywcze i właściwości lecznicze.
Te produkty są coraz bardziej poszukiwane szczególnie przez takie kraje jak Austria i Niemcy.
– mówi Paweł Eggert, szkółkarz i plantator aronii.
Czy to wpłynęło na cenę aronii w 2021 roku ? Jak dodaje Paweł Eggert niekoniecznie:
„Cena aronii jest w tej chwili na progu opłacalności. Kształtuje się od 1,15 do 1,20 zł/kg jeżeli chodzi o konwencje i 1,40 zł/kg jeżeli chodzi o ekologię.”
Choć tego roku ze względu na pogodę opóźnione zbiory aronii są w pełni. Zakłady przemysłowe skupują ją od około półtora tygodnia. Ekologiczna będzie zbierana jeszcze w tym tygodniu i rozpocznie się jej skup. Dzięki dobowej różnicy temperatur owoce są już odpowiednio wybarwione. Jednak plantatorzy wstrzymują się jeszcze ze zbiorem tak by owoce zyskały więcej słodyczy.
Co do ilości plonowania w całej Polsce jest to bardzo zróżnicowane. Są plantacje, gdzie mamy bardzo dużo owoców, są o bardzo dużej masie ze względu na wodę, są plantacje, które przez suszę wiosenną są przetrzebione. Całościowo oprócz tej dużej masy, która jest w Polsce czekamy cały czas na poziom cukru w tych owocach
– informuje Paweł Eggert, szkółkarz i plantator aronii.
Jedną z zalet aronii jest to, że jej zbiory można przedłużyć nawet do 2 tygodni, bo owoce dobrze trzymają się krzewów. Za to lepiej by nie utrzymywała się obecna cena – twierdzą plantatorzy. Skoro popyt wzrósł to i ona powinna pójść w górę.
Przetwarzamy w granicach 300 ton owoców aronii, odbieramy je od naszych plantatorów, którzy u nas zakupili sadzonki. Robimy z tego sok i inne produkty. Gdyby takich firm powstało w Polsce powiedzmy jeszcze 10-20, to wtedy zdjęli byśmy z rynku nie 300 czy 500 ton, ale parę tysięcy ton. Wtedy wpływ na te wielkie firmy byłby widoczny
– informuje Piotr Eggert.
Pojawiłaby się konkurencja, a wraz z nią również konkurencyjne ceny – dodaje Agrobiznes.
- źródło: tvp.pl „Agrobiznes” 3 września 2021 roku
Najnowsze komentarze