Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej domaga się wprowadzenia zmian w Ustawie z dn. 11 marca 2004 roku o organizacji niektórych rynków rolnych z późniejszymi zmianami.
Zdaniem Lubelskiej Izby Rolniczej
cena skupu owoców powinna być znana wcześniej, a nie być konsultowana i ustalana w dniu sprzedaży przez podmioty skupujące.
Jak czytamy w stanowisku Lubelskiej Izby Rolniczej:
(…) Zdaniem Lubelskiej Izby Rolniczej datą graniczną dla podpisania umów kontraktacyjnych dla owoców miękkich powinien być oznaczony jako koniec I kwartału lub początek okresu wegetacyjnego.
Zdaniem Lubelskiej Izby Rolniczej umowa kontraktacyjna już w tym okresie powinna zawierać cenę kupna/sprzedaży uwzględniając koszty produkcji oraz marżę producenta (rolnika). Określenie ceny sprzedaży w umowie kontraktacyjnej w w/w terminie pozwoli oszacować rolnikowi przyszłe przychody ze sprzedaży produktów rolnych co bezpośrednio wiązać się będzie z kondycją finansową gospodarstwa rolnego. Brak wskazania ceny nominalnej, minimalnej lub też sprawdzalnego sposobu jej wyliczenia nie stanowi dla producenta wystarczającej gwarancji poziomu ceny na moment dostawy. Określenie ceny na samym końcu procesu produkcyjnego, w dużej mierze niezależnego od człowieka i opartego na działaniu natury, nie sprzyja stabilności i rozwojowi gospodarstw rolnych. Wprowadzenie takiej zmiany do Ustawy z dnia 11 marca 2024 roku o organizacji niektórych rynków rolnych pozwoli wyeliminować nadużycia związane z terminem podpisania umowy oraz określeniem ceny sprzedaży kontraktacyjne tuż przed dostawą (…).
Nadmienić tutaj jeszcze należy, że brak konkurencyjności pomiędzy przetwórniami oraz podmiotami skupującymi ustalanie ceny w dniu zbioru lub transakcji odbierane jest przez rolników jako zmowa cenowa, która bezpośrednio wpływa na zbyt niską cenę skupu, która nie rekompensuje kosztów związanych z produkcją (…).
Poniżej prezentujemy pełną treść pisma Lubelskiej Izby Rolniczej:
- źródło: lir.lublin.pl
Najnowsze komentarze