Jak czytamy na bronisze.com.pl w mijającym tygodniu nie zaszły zmiany w pogodzie, które mogłyby dać nadzieję na zmniejszenie suszy rolniczej, która swym zakresem obejmuje większość województw. Najgorsza sytuacja panuje w pasie województw od lubuskiego na zachodzie do mazowieckiego i lubelskiego na wschodzie kraju (50 - 98 % gleb zagrożonych suszą). Jest on równocześnie krajowym centrum produkcji warzyw i owoców.
Skutki suszy możemy obserwować w podaży i cenach na Rynku Hurtowym Bronisze. Ceny nadal są bardzo wysokie a jakość owoców i warzyw jest niższa od oczekiwanej.
Najbardziej cierpią warzywa gruntowe o najsłabszym systemie korzeniowym ale nie łatwo mają również krzewy jagodowe (maliny, borówki, porzeczki, jeżyny). Rolnicy muszą ponosić dodatkowe koszty wynikające z nawadniania a to i niska podaż wzrostowo działają na ceny.
Na obroty narzekają również mazowieccy kupcy, czyli sklepikarze, sprzedawcy bazarkowi i uliczni. Zauważają, że konsumenci wyjechali na wakacje w rejony turystyczne i właśnie z tamtych okolic przyjeżdża do Bronisz (2-3 razy w tygodniu) zwiększona liczba kupców hurtowych. Kupują dużo czasem ogałacając Rynek i doprowadzając do dużych wahań podażowo-cenowych.
Spadek podaży malin – odmiany letnie mają się ku końcowi a jesienne jeszcze nie dojrzały na tyle by zaspokoić popyt - cena wzrosła do 15-18 zł/kg. Producenci szczególnie z woj. lubelskiego ostrzegają o przypuszczalnie niskim plonowaniu odmian Polka i Polana.
Kończą się dostawy czereśni prosto z drzewa a te schłodzone kosztują około 12-14 zł/kg.
Stabilna podaż wiśni za 5-6 zł/kg, borówek 10-14 zł/kg i porzeczek kolorowych 8-12 zł/kg.
Coraz więcej odmian krajowych śliwek i moreli a ceny przystępne; śliwki 1,3-4 zł/kg w zależności od odmiany a morele 2-4 zł/kg i tu decyduje kaliber.
W nadchodzących dniach możemy spodziewać się zwiększonych dostaw letnich odmian jabłek czyli przede wszystkim Piros, który kosztuje jeszcze 3,33 za kg
- źródło: bronisze.com.pl
Najnowsze komentarze