ZP Polska Rada Winiarstwa, jako organizacja reprezentująca branżę, pragnie wyrazić zdecydowany protest wobec projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, zgodnie z którym akcyza od wprowadzanych przez naszą branżę wyrobów ma wzrosnąć o 10%.
Jesteśmy zaskoczeni skalą tej podwyżki. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, miała ona wynieść 3% i na taki wzrost podatku przedsiębiorstwa były przygotowane. Sytuacja, w której wartość tę podniesiono ponad trzykrotnie – do dziesięciu procent, stawia branżę w niezwykle trudnej sytuacji. Tym bardziej, że informację upubliczniono bardzo późno – półtora miesiąca przed wejściem w życie nowych stawek. Tak poważna decyzja powinna zostać zakomunikowana wcześniej oraz poddana szczegółowym analizom i konsultacjom.
Zwracamy uwagę, że w większości krajów Unii Europejskiej akcyza na wino jest zerowa lub niższa niż w Polsce. Planowana podwyżka stawki zwiększy zatem dystans pomiędzy cenami wina w Polsce, a krajami Unii Europejskiej. Stanowi w efekcie wsparcie rozwoju szarej strefy.
Apelujemy zatem o wprowadzenie zmian w projekcie i obniżenie stawki podatku do zapowiadanego wcześniej poziomu. Branża winiarska była przygotowana na wzrost akcyzy o 3% i taką podwyżkę jesteśmy w stanie zaakceptować.
Doceniamy utrzymanie akcyzy na cydr i perry o mocy alkoholu poniżej 5 % na dotychczasowym poziomie, jednak nie ukrywamy, że liczyliśmy na zdecydowanie większe wsparcie dla tych wyrobów. Bez wprowadzenia zerowej stawki w przejściowym okresie rozwoju tych kategorii, nie widzimy szans na zapobiegnięcie dalszym spadkom produkcji. W aktualnej sytuacji prawno-fiskalnej, napoje te zostały zepchnięte w Polsce do roli produktów niszowych i nie mają możliwości bycia konkurencyjnymi na rynku.
- źródło: zpprw.pl
Akcyza na alkohol i tytoń ekspresowo w "trybie odrębnym". Nikt tego z branżą nie konsultował - informuje money.pl
Projekt ustawy podnoszącej akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe nie był konsultowane z branżą. Powinien, ale po raz kolejny zastosowano mechanizm przyjęcia ustawy "w trybie odrębnym". Jak to uzasadniono? Przemilczano, ale chodzi o to, by szybko zwiększyć wpływy do budżetu.
Projekt zmiany ustawy, która zakłada podniesienie akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe o 10 proc. został przyjęty w ekspresowym trybie. Branża o projekcie dowiedziała się w zeszłym tygodniu, a głosowanie zaplanowane jest na 19 listopada.
- źródło: money.pl / Czytaj całość >>>
Najnowsze komentarze