Przed nami kolejny sezon ochrony roślin sadowniczych przed najgroźniejszymi chorobami i szkodnikami roślin uprawnych. Ponownie będziemy monitorować przebieg wegetacji, analizować infekcje chorób grzybowych oraz presje ze strony szkodników. Cel do jakiego dążymy corocznie jest jasno określony. Wyprodukować owoce najwyższej jakości !
Jakość owoców to nie tylko ich kształt lub wygląd, ale również ich właściwości wewnętrzne takie jak jędrność, smak oraz brak przekroczonych norm pozostałości środków ochrony roślin. Ten ostatni aspekt jest coraz częściej omawiany i klasyfikowany w momencie sprzedaży do sieci handlowych lub podczas wysyłek owoców na eksport.
Jednak zanim zaczniemy myśleć o sprzedaży owoców, powinniśmy mieć jasno określony sposób w jakich chcemy produkować oraz chronić nasze owoce. Oczywiście wczesną wiosną nie jesteśmy w stanie dokładnie określić kiedy dany zabieg wykonamy, ale wybór już samej technologii ochrony powinien być wówczas sprecyzowany.
Czy mamy wybór ?
Oczywiście można krótko odpowiedzieć tak. Sadownicy mają wybór. Korzystając z aktualnego programu ochrony roślin sadowniczych oraz uwzględniając powierzchnie i gatunki uprawiane w swoim gospodarstwie możemy już przed sezonem zaopatrzyć się w najważniejsze preparaty. Wówczas pozostanie nam już tylko kwestia zastosowania ich w odpowiednim terminie. Jednak obie wyżej wymienione kwestie coraz częściej są problematyczne w praktycznej realizacji. Sprawa zakupu i dostępność poszczególnych środków ochrony roślin to temat na osobny artykuł.
Kwestia terminu zastosowania danego środka również. Przykładem niech będzie zwalczanie szkodników w sadach i na plantacjach krzewów owocowych. Ilość pokoleń np: owocówki jabłkóweczki, presja i termin lotów zwójek, warunki pogodowe podczas i po wykonanym oprysku i wiele, wiele innych czynników które ostatecznie mogą spowodować brak poprawnego efektu zastosowanych preparatów.
I co wówczas ?
Wykonać kolejny zabieg ? Dla pewności, aby podczas zbiorów nie okazało się, że owoce są uszkodzone przez szkodniki. A co z pozostałościami substancji czynnych środków ochrony ? Pamiętajmy, że szkodniki w uprawach sadowniczych najwięcej problemów sprawiają po okresie kwitnienia drzew oraz latem. Dlatego warto zastanowić się nad zastosowaniem nowych rozwiązań w zwalczaniu szkodników jakimi są Isomaty.
Który wybrać ?
Isomaty to feromonowe blokery rozmnażania, które mają postać prostej, wygodnej w użyciu zawieszki (dyspensera) - [foto 1]. Emitują substancję uniemożliwiającą samcom szkodników znalezienie drogi do samic. W takich warunkach skojarzenie szkodników w parę jest ograniczone praktycznie do zera. Eliminuje to w ich cyklu życiowym składanie jaj, a zatem i pojawienie się gąsienic wyrządzających szkody nie tylko na owocach, ale także we wcześniejszych fazach rozwojowych, w wypadku których uszkadzają pąki, kwiaty i zawiązki.
Firma Sumi Agro Poland wprowadził do sprzedaży trzy rodzaje Isomate:
- ISOMATE CTT które przeznaczone jest do blokowania rozmnażania owocówki jabłkóweczki w sadach jabłoniowych i gruszowych.
- ISOMATE CLS które przeznaczone jest do blokowania rozmnażania owocówki jabłkóweczki i najważniejszych gatunków zwójek (wydłubka oczateczka, zwójka bukóweczka, zwójka różóweczka, zwójka siatkóweczka, zwójka rdzaweczka) w uprawach jabłoni, gruszy oraz wiśni i czereśni.
- Jest również ISONET Z przeznaczony do blokowania rozmnażania przeziernika porzeczkowca na plantacjach porzeczek oraz agrestu.
Jak stosować ?
Isomaty / zawieszki rozwieszamy w okresie kwitnienie drzew. Wówczas nie wykonujemy innych prac w sadzie w ciągu dnia ze względu na ochronę pszczół, dlatego możemy ten czas przeznaczyć właśnie na tą czynność. Ważne, że feromony są uwalniane od momentu powieszenia dyspensera, a sam środek działa przez cały okres wegetacji. Zawieszki umieszczamy w górnej części korony drzewa, na minimum 2/3 wysokość od ziemi. Praktycznie ze względu na wzrost pędów podczas sezonu zalecane jest umieszczać dyspensery jak najwyżej wierzchołka korony drzewa, bisko przewodnika. W taki sposób aby podczas wykonywanych zabiegów fungicydowych powietrze z wentylatora opryskiwacza nie powodowało zdmuchiwania dyspensera.
Zalecaną dawką jest 500 dyspenserów na 1 ha, a maksymalną dawką jest 800 dyspenserów na 1 ha (w przypadku Isomate CLS). Isomaty rozwieszamy równomiernie na całej powierzchni chronionej, a w rzędach skrajnych i w innych częściach sadów i plantacji, narażonych na intensywniejsze naloty szkodnika, należy zagęścić ich rozwieszenie. Należy dodać że Isomate CLS zostało dopuszczone przez IOR-PIB do stosowania w sadach ekologicznych !
Szczegółowy program ochrony sadu z wykorzystanie Isomte CTT lub Isomate CLS przedstawiają tabele poniżej.
Wybór programu integrowanej ochrony bazującej na ISOMATACH
* Wykonanie zabiegów należy uzależniać od wyników monitoringu sadu po przekroczeniu progu szkodliwości.
** Zaleca się wykonać pełen program ochrony insektycydowej. Możliwość uproszczenia programu (rezygnacji z konkretnego zabiegu) można rozpatrywać w przypadku wskazań wyników monitoringu (brak odłowów, brak uszkodzeń).
*** Progi szkodliwości: 1–2% uszkodzonych owoców podczas zbioru w roku poprzednim lub 3–5% rozet zasiedlonych przez gąsienice zwójek w fazie od zielonego do różowego pąka.
Niezależnie od wybranego programu zaleca się staranny i systematyczny monitoring owocówki w trakcie sezonu.
Europejski Zielony Ład, zmniejszająca się ilości substancji czynnych, większa presja ze strony szkodników, wzrost znaczenia produktów ekologicznych to tylko kilka z argumentów ZA stosowaniem Isomate w sadach. Można stwierdzić, ze Isomate będą odgrywać coraz większą role w ochronie sadów przed szkodnikami.
Więcej informacji na temat Isomatów znajdą Państwo na stronie internetowej sumiagro.pl
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie. |
Najnowsze komentarze