Jak informuje Copa-Cogeca w najnowszym komunikacie:
Ambitna wizja rolnictwa, której celem jest ponowne uwzględnienie rzeczywistości w terenie, nie może lekceważyć debaty na temat budżetu WPR.
Komisja Europejska opublikowała kluczowy komunikat, długo zapowiadany przez Ursulę von der Leyen, przedstawiający wizję UE dla polityki rolnej i żywnościowej. Niniejsza mapa drogowa, czyli pragmatyczny start od nowa, oparty na odpowiedniej analizie i uzasadnionych obserwacjach, proponuje ambitny zestaw przyszłych obszarów działań. Nie odnosi się jednak do jednej niewygodnej kwestii, czyli przyszłego budżetu WPR i zasobów potrzebnych do sfinansowania tego zestawu środków.
Wydaje się, że w swojej ocenie sytuacji, Komisja Europejska odzyskała orientację w polityce rolnej i przyjęła inny ton wypowiedzi. W obecnym kontekście geopolitycznym w pełni dostrzeżono znaczenie rolnictwa oraz jego podatność na zagrożenia. Komisarz Hansen, w swoim podejściu, słusznie pozycjonuje rolnictwo jako kluczowy zasób strategiczny i filar europejskiej suwerenności. Rolników uznaje się również za przedsiębiorców i innowatorów, którzy odgrywają kluczową rolę w stawianiu czoła wyzwaniom klimatycznym, ochronie środowiska, wspieraniu biogospodarki i przyczynianiu się do rozwoju społeczeństwa jako całości. Komisja prawidłowo zdiagnozowała również słabe strony sektora natury demograficznej i ekonomicznej, przywracając na pierwszy plan kwestie dochodów gospodarstw rolnych, konkurencyjności, innowacji i wymiany pokoleń.
Widoczna jest wola polityczna, która na ten moment skupia się na uproszczeniu. Z zadowoleniem odnosimy się również do potrzeby bardziej rygorystycznego dostosowania standardów produkcji towarów importowanych, w szczególności w odniesieniu do środków ochrony roślin i dobrostanu zwierząt, w oparciu o bardziej solidne i złożone oceny skutków, które powinny być publikowane przed podjęciem jakichkolwiek ważnych decyzji handlowych. Wyraźnie podkreślono także zasadę „żadnych zakazów bez realnych alternatyw” dla środków ochrony roślin, podobnie jak potrzebę nowego podejścia do sektora hodowli zwierząt.
Jednak pomimo tych pozytywnych elementów, dzisiejszy komunikat pomija fundamentalną część równania. W obecnym kontekście nie sposób zignorować toczącej się debaty na temat finansowania WPR w kolejnych wieloletnich ramach finansowych (WRF). W ubiegłym tygodniu Copa-Cogeca ostrzegła przed ryzykiem związanym z łączeniem funduszy i ustanawianiem jednolitych krajowych planów budżetowych. Jednak aktualnie wizja nie wspomina o budżecie WPR. W ostatecznej wersji komunikatu brakuje również wzmianki o drugim filarze i jego finansowaniu. Komplementarność między EFRG zapewniającym wsparcie a EFRROW ułatwiającym wieloletnie działania i inwestycje ma kluczowe znaczenie dla sektora i musi zostać utrzymana.
Postawmy sprawę jasno: ambicje i propozycje na niewiele się zdadzą bez solidnej WPR. Oznacza to taką politykę, która wspiera rolników aktywnych zawodowo i może liczyć na zwiększony budżet w ramach WRF po 2027 roku. Budżet ten musi zawierać automatyczne korekty w odniesieniu do inflacji oraz rosnących zobowiązań nałożonych na rolnictwo. Jeżeli ten element nie zostanie zapewniony, europejskie społeczności rolnicze staną przed poważnymi wyzwaniami, a wizja przyszłości sektora może stać się pustą obietnicą.
Teraz potrzebujemy czegoś więcej niż tylko zmiany retoryki. Musimy odbudować zaufanie poprzez konkretne działania i spójność wszystkich propozycji, w tym tych wykraczających poza ramy WPR. Wizja ta stanowi krok naprzód. Należy jednak jeszcze zdefiniować kluczowe czynniki niezbędne do jej urzeczywistnienia.
Copa i Cogeca są gotowe wejść w rolę proaktywego i konstruktywnego partnera i współpracować ze wszystkimi instytucjami UE w celu zapewnienia, że realia rolników i spółdzielni rolniczych są skutecznie reprezentowane i uwzględnione.
- źródło: copa-cogeca.eu
Najnowsze komentarze