Polska to jeden z dwóch unijnych liderów w uprawie borówki amerykańskiej. Rocznie produkujemy jej ponad 16 tysięcy ton. Lepsi od nas są tylko Hiszpanie, którzy zbierają jej dwa razy więcej. Żeby umacniać swoją pozycję musimy rozwijać uprawy i promować krajowe spożycie.
Jak informuje Agrobiznes borówka amerykańska to nasz drugi pod względem wartości owoc eksportowy. Można ją kupić przede wszystkich w krajach Unii, ale nie tylko. Polskie borówki dostępne są na 4 kontynentach, poza Europą głównie w Azji Południowo-Wschodniej.
Nie wzięło się to z przypadku. Mamy dobre warunki, jeśli chodzi o glebę i klimat, ale podstawową przyczyną, dlaczego tak się stało jest to, że już od początku uprawy towarowej w Polsce, polscy plantatorzy postawili na jakość – informuje Dominika Kozarzewska, Fundacja Promocji Polskiej Borówki.
Uprawę borówki wyróżnia relatywnie niskie zużycie pestycydów, a to pozwala utrzymać wysoką jakość owoców. Pomocne w uprawie są specjalnie hodowane trzmiele, których plantatorzy borówki sprowadzają najwięcej – informuje Agrobiznes.
Trzmiele które dostarczamy to jest gotowy produkt, gotowy ul który jest gotowy do pracy. Tak naprawdę po wstawieniu na plantację nie wymaga on większej ilości zabiegów. Zostawiamy go i on sam już wykonuje swoją pracę – mówi Tomasz Domański, dostawca trzmieli.
Eksperci widzą dalsze perspektywy rozwoju tej produkcji. Liczą też, że wraz z powiększaniem upraw wzrośnie również zainteresowanie borówką rodzimych odbiorców. Każdego roku za granicę wysyłamy 80 % krajowej produkcji.
Rynki zagraniczne są już bardziej do tego przygotowane, bardziej świadome, chcą tą borówkę jeść. Jednak żeby tą borówkę eksportować musimy trzymać jakość. Z kolei by trzymać jakość musimy się tego uczyć – tłumaczy ekspert Mariusz Podymniak.
Jako fundacja tłumaczymy konsumentom że są to owoce bardzo zdrowe, że są one bardzo wygodne do konsumowania, że są dobre dla dzieci i dla dorosłych, właściwie dla wszystkich konsumentów – informuje Dominika Kozarzewska, Fundacja Promocji Polskiej Borówki.
Polska to siódmy światowy producent borówki. Oprócz Hiszpanii przed nami są Peru, Chile czy chociażby Argentyna. Za nami Ukraina, Rumunia, Bułgaria i Chorwacja gdzie owoców produkuje się coraz więcej – dodaje Agrobiznes.
- źródło: tvp.pl
- źródło: Polish Berry
Najnowsze komentarze