Głównym celem przygotowywanych zmian przepisów dot. zatrudniania cudzoziemców jest wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2014/36/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego. Warunki zawarte w dyrektywie wymuszają zmianę obecnych uregulowań dotyczących powierzenia pracy krótkoterminowej w tzw. procedurze uproszczonej cudzoziemcom z Ukrainy, Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Rosji, co wiąże się m.in. z nałożeniem pewnych obciążeń administracyjnych – tłumaczy Magdalena Bukowska z biura prasowego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Dodaje, że niezależnie od powyższego projektowane zmiany mają także ograniczyć nadużycia występujące obecnie przy stosowaniu przepisów dot. rejestracji oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, związane np. z rejestrowaniem oświadczeń dla pozoru bez intencji faktycznego powierzenia pracy cudzoziemcowi. Mają także – poprzez zwiększenie wiedzy nt. faktycznego zatrudniania cudzoziemców w Polsce – przyczyniać się poprawy bezpieczeństwa i sprawniejszego zarządzania migracjami zarobkowymi do Polski.
- źródło. parlamentarny.pl / czytaj całość >>>
W miejsce dotychczasowej uproszczonej procedury tzw. oświadczeniowej zostaną wprowadzone dwa dodatkowe typy zezwoleń - na pracę sezonową i krótkoterminową. Wydawane będą przez starostę w przypadku wykonywania pracy przez okres odpowiednio ośmiu i sześciu miesięcy w roku kalendarzowym.
Należy pamiętać, iż tzw. procedura oświadczeniowa pełni bardzo ważną rolę, umożliwia polskim przedsiębiorcom elastyczne reagowanie na braki kadrowe, w sektorach w których w Polsce trudno znaleźć pracowników, przy minimalnych formalnościach i kosztach. Jest kierowana do obywateli ww. sześciu państw. W ramach tej procedury obywatele tych krajów mogą wykonywać pracę w Polsce przez 6 miesięcy w okresie 12 następujących po sobie miesięcy bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.
- źródło. ksiegowosc.infor.pl / czytaj całość >>>
Najnowsze komentarze