Będzie pomoc suszowa za szkody w 2024 r. Minister Siekierski zapowiedział, kiedy ministerstwo przewiduje wypłaty.
Jak informuje poranny.pl zgłoszenie szkód spowodowanych suszą odbywa się za pośrednictwem aplikacji, nazywanej przez rolników aplikacją suszową i jest możliwe w określonym terminie. Aplikacja "Zgłoś szkodę rolniczą" 2024 została uruchomiona dość późno. Przypominamy, jak się zalogować i przejść cały proces zgłoszenia krok po kroku. Są zmiany w porównaniu do poprzedniej kampanii.
Kiedy wypłata pomocy suszowej 2024 ?
Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi podczas spotkania z rolnikami w województwie świętokrzyskim przekazał, co z pomocą dla rolników, których gospodarstwa ucierpiały wskutek suszy. Wsparcie zostanie wypłacone w przyszłym roku, zatem 2025, podobnie jak w tym roku była wypłacana pomoc suszowa za rok poprzedni, informował szef resortu.
Aby otrzymać pomoc, trzeba najpierw zgłosić suszę w aplikacji.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało kilka lat temu aplikację "Zgłoś szkodę rolniczą". Służy rolnikom do sprawniejszego zgłaszania strat poniesionych wskutek suszy. Narzędzie ma ograniczać formalności związane z wystąpieniem przez rolnika o oszacowanie szkód w uprawach.
Możliwość zgłaszania szkód w 2024 została uruchomiona na początku drugiej połowy lipca. Aplikacja pozwala producentom rolnym na wprowadzanie danych do wniosku o oszacowanie strat suszy przez producentów rolnych.
Jaką pomoc dostanie rolnik za straty suszowe 2024 ?
Producenci rolni poszkodowani w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w tym suszy mogą, zgodnie z obowiązującymi przepisami, ubiegać się o:
- preferencyjny kredyty na wznowienie produkcji i odtworzenie środków trwałych,
- ulgę w opłaceniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne oraz regulowaniu zaległości z tego tytułu w formie odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty, a także umorzenie w całości lub w części bieżących składek na wniosek złożony do KRUS,
- ulgi w dzierżwaie - odroczenie i rozłożenie na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ulg w opłatach czynszu, a także umorzenia raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy,
- ulgę w podatku rolnym, na indywidualny wniosek producenta rolnego złożony do wójta.
źródło: poranny.pl / Czytaj całość na poranny.pl
"W dziesiątym okresie raportowania tj. od 21 czerwca do 20 sierpnia 2024 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -79 mm. Deficyt wody w obecnym okresie w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego uległ zwiększeniu o 1 mm" - podał Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach.
Jak poinformował IUNG, susza rolnicza występowała na terenie trzynastu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, opolskiego, śląskiego, zachodniopomorskiego, małopolskiego, warmińsko-mazurskiego.
Susza dotknęła upraw: kukurydzy na kiszonkę, kukurydzy na ziarno, krzewów owocowych, roślin strączkowych, ziemniaka, warzyw gruntowych, tytoniu, chmielu i buraka cukrowego.
źródło: tvn24.pl
Najnowsze komentarze