Sejmowa komisja rolnictwa negatywnie zaopiniowała w środę wszystkie cztery poprawki zgłoszone do projektu noweli ustawy o wstrzymaniu sprzedaży państwowej ziemi. Projektowana ustawa przedłuża zakaz sprzedaży państwowej ziemi do 30 kwietnia 2026 r. – czytamy na wnp.pl
Przypomnijmy: Rada Ministrów przyjęła dziś projekt ustawy o zmianie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. 30 kwietnia 2021 r. upłynie ustawowy okres, na jaki wstrzymana jest sprzedaż nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Rząd chce przedłużyć ten okres o kolejne 5 lat, tj. do 30 kwietnia 2026 r. (…). [czytaj wpis: Przedłużenie zakazu sprzedaży państwowej ziemi rolnej !] >>>
Poniżej prezentujemy Stanowisko klubu Koalicji Polskiej wobec projektu o zmianie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw przedstawione w Sejmie przez Mirosława Maliszewskiego:
Rolnicy indywidualni w obrocie prywatnym mają dziś problem ze swobodnym zakupem ziemi, niepotrzebnie w wiele spraw wtrąca się KOWR – mówią o tym osoby, które są elementami obrotu zmienią czyli kupujący i sprzedający. Spowodowało to, że ziemia w obrocie prywatnym bardzo mocno zdrożała w stosunku nie tylko rok do roku, ale w stosunku do czasu przed obowiązywaniem tej ustawy. Dzisiaj to jest około 47 tys. zł za 1 hektar ziemi w obrocie prywatnym. Wiele gospodarstw, które chciałyby powiększyć swoją powierzchnię gospodarstw nie tylko nie może kupić ziemi z państwowego zasobu, ale maja problemy ze swobodnym zakupem ziemi prywatnych, gdyż często cena ziemi jest barierą nie do przyjęcia…
Na środowym (17.03) posiedzeniu komisji rozpatrywane były poprawki zgłoszone przez posłów podczas drugiego czytania rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Żadna z poprawek nie zyskała poparcia komisji, wcześniej zostały one negatywnie zaopiniowane przez stronę rządową reprezentowaną przez wiceministra rolnictwa Szymona Giżyńskiego.
Dwie poprawki do projektu zgłosiła Koalicja Obywatelska. Jedna dotyczy przesunięcia wstrzymania sprzedaży było o 2 lata, a nie jak proponuje projekt o 5 lat, druga - by obligatoryjnie składane było sprawozdanie z oceny działalności tej ustawy.
Poprawka Koalicji Obywatelskiej proponuje, by projektowane przepisy nie dotyczyły sprzedaży działek do 5 hektarów (obecnie do 2 ha). Ma to zdjąć dużą część pracy z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który musi taką transakcję zaakceptować, z ponad 12 tys. spraw, ponad 90 proc. dotyczy małych działek.
Natomiast poprawka zgłoszona przez koło Polska 2050 proponuje usunięcie "już zużytego" artykułu w ustawie regulującej stosunki państwo-kościół z 1989 r. Chodzi o przepis nieodpłatnego przekazywania gruntów kościołowi na ziemiach odzyskanych. Zdaniem Biura Legislacyjnego poprawka ta wychodzi poza zakres procedowanej ustawy. Z opinią zgodziła się strona rządowa, która negatywnie oceniła poprawkę. Nie poparła jej także komisja rolnictwa.
Projekt trafi teraz pod głosowanie Sejmu.
- źródło: wnp.pl za PAP / facebook.com/Mirosław-Maliszewski
Najnowsze komentarze