GRUSZE - Miodówka
Już tradycyjnie, jak co roku, duży problem w uprawach grusz stanowi „flagowy szkodnik” – miodówka gruszowa plamista. Przebieg pogody sprzyjał wczesnemu wybudzaniu zimujących osobników dorosłych, które w sprzyjających warunkach kopulowały i rozpoczynały masowe składanie jaj (jedna samica może złożyć od 600 nawet do 1000 jaj !) na pierwszej pojawiającej się tkance zielonej. Bezwarunkowo należało wykonać zabiegi produktami olejowymi i siarkowymi na początku sezonu wegetacyjnego. Obecnie jest już za późno na tego typu mieszaniny – nie zalecamy również stosowania pyretroidów, które nie są selektywne w stosunku do organizmów pożytecznych.
Od kilku dni obserwujemy wylęganie się larw pierwszego pokolenia zimowego – co nałożyło się na początek okresu kwitnienia m.in. odmiany Lukasówki. Na tych odmianach, które jeszcze nie kwitną oraz po zakończeniu ich kwitnienia warto zastosować następujące rozwiązania:
- zabiegi glinką kaolinową w dawce 25 Kg/ha na 1000 L cieczy roboczej (biały nalot glinki powoduje dezorientacje samic co ogranicza proces składanie jaj oraz ich utrzymanie na powierzchni drzew pokrytych glinką)
- zabieg preparatem z grupy acylomoczników (substancja aktywna – diflubenzuron) działająca na młode jaja (barwy białej/kremowej) oraz młode stadia larwalne (L1-L3) – uwaga na możliwość występowania odporności na tą grupę chemiczną !
- zabieg preparatem opartym o abamektynę (po kwitnieniu) jest również skuteczny w zwalczaniu larw miodówki gruszowej plamistej – należy jednak nie nadużywać tej substancji czynnej (co niestety ma miejsce w latach z dużym zagrożeniem ze strony tego szkodnika) i wykonać maksymalnie 1 zabieg w sezonie !
- szczególnie polecanym rozwiązaniem – po kwitnieniu – jest zastosowanie preparatu Movento 100 SC w dawce 2,25 L/ha lub 0,75 L na metr wysokości korony, którego substancja aktywna charakteryzuję się najwyższą skutecznością w zwalczaniu młodszych stadiów larwalnych miodówki gruszowej plamistej (L1-L3) – stąd zalecenie aby nie czekać z zabiegiem aż na drzewach pojawią się wszystkie stadia rozwojowe czy dojdzie do wymieszania pokoleń. Substancja czynna z Movento 100 SC przez bardzo długi okres czasu krąży w roślinie (nawet do 30 dni !) dzięki czemu skuteczność rozciągnięta jest w czasie i utrzymuje się na takim samym poziomie nawet na nowych przyrostach/liściach, które pojawiły się dopiero po zabiegu.
Przy zwalczaniu miodówki gruszowej niezbędna jest szczegółowa i systematyczna lustracja, która pozwoli ocenić jaka faza rozwojowa szkodnika dominuje w danej chwili w populacji co przyczyni się do prawidłowego doboru środka ochrony roślin
JABŁONIE - Mszyce
Większość gatunków szkodników najlepiej rozwija się przy ciepłej, słonecznej pogodzie z umiarkowaną wilgotnością powietrza. Wiosenna aura sprzyja rozwojowi wielu gatunków mszyc, w tym tych najgroźniejszych – mszycy jabłoniowej i jabłoniowo-babkowej. Warto jeszcze przed kwitnieniem, w fazie zielonego/różowego pąka, wykonać zabiegi ograniczające populację tych gatunków – w tym celu mamy do wyboru szeroką paletę produktów z grupy neonikotynoidów, karbaminianów, karboksamidów, pyretroidów – np. Decis Mega 50 EW czy produktów fosforoorganicznych.
Praktycznie codziennie temperatury powietrza sprzyjają wykonywaniu zabiegów insektycydami. Warto zwrócić szczególnie uwagę na produkty z grupy neonikotynoidów – badania prowadzone w Instytucie Ogrodnictwa dowodzą możliwości występowania ras odpornych mszyc na poszczególne substancje aktywne neonikotynoidów. Wciąż wysoką skuteczność wykazuje natomiast tiachlopryd - substancja czynna preparatu Calypso 480 SC.
GATUNKI PESTKOWE – Śliwy, czereśnie, wiśnie
BRUNATNA ZGNILIZNA DRZEW PESTKOWYCH – w sprzyjających warunkach pogodowych (wysoka wilgotność powietrza, deszcz) może dochodzić do infekcji już w początkowym okresie kwitnienia, kiedy to porażone kwiaty zamierają w ciągu kilku dni, a postępujący rozwój choroby może prowadzić do uszkodzenia całych pędów. W uprawie wiśni i czereśni polecamy w okresie kwitnienia wykonać zabieg preparatem Luna Experience 400 SC w dawce 0,6 L/ha. W doświadczeniach prowadzonych na terenie całego kraju produkt wykazał bardzo wysoką skuteczność w ograniczaniu rozwoju sprawcy brunatne zgnilizny zarówno na kwiatach, pędach jak i owocach.
DZIURKOWATOŚĆ LIŚCI DRZEW PESTKOWYCH - najczęściej występuje w uprawach śliw (rzadziej wiśni i czereśni). Na odmianach podatnych, szczególnie w młodych nasadzeniach, może wyrządzić duże szkody. W przypadku zaobserwowania na liściach nasilonych objawów dziurkowatości można z powodzeniem zastosować preparat Zato 50 WG, z grupy strobiluryn, w dawce 0,15 Kg/ha, dedykowany do ochrony śliw od fazy kwitnienia do zbioru owoców
MSZYCE – przed kwitnieniem w kwaterach drzew pestkowych należy wykonać zabieg zwalczający szkodniki – polecamy jeden z najskuteczniejszych produktów z grupy neonikotynoidów (Calypso 480 SC)
Szymon Jabłoński, Bayer
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie. |
Najnowsze komentarze