Pracownicy transgraniczni, sezonowi i przygraniczni poruszają się pomiędzy różnymi prawami krajowymi. Podczas zamknięcia granic z powodu epidemii COVID-19 przemieszczanie się z kraju zamieszkania do kraju, gdzie pracują stało się skomplikowane lub nawet niemożliwe. Parlament chce zagwarantować ochronę ich praw, także po zakończeniu pandemii.
W trakcie zamknięcia się krajów tysiące pracowników transgranicznych i sezonowych zostało unieruchomionych wewnątrz granic lub stanęło przed nowymi wyzwaniami w swej drodze do pracy: kontrole policyjne, nowe dokumenty podróży i zmieniające się przepisy były na porządku dziennym. Mieszkam w Strasburgu i musiałam jechać do Kehl. Potrzebne były zarówno francuskie jak i niemieckie dokumenty. Niemiecka policja zatrzymała mnie na drodze tam, a francuska policja zrobiła to samo w drodze powrotnej. Inni mobilni pracownicy także w znacznym stopniu odczuli środki wprowadzone w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa w różnych państwach UE.
Parlament Europejski jest zaangażowany w ochronę pracowników granicznych przed takim traktowaniem i takimi przeszkodami w przyszłości. Europosłowie chcą także polepszyć ich warunki pracy nie tylko w kontekście epidemii COVID-19.
Pracownicy sezonowi, transgraniczni i przygraniczni są w pewnym sensie esencją Unii Europejskiej. Są oni ucieleśnieniem podstawowych wolności naszej Unii.
Pracownicy sezonowi są niezbędni w rolnictwie i w łańcuchu dostaw, regularnie przekraczając granice, aby zbierać plony. Pracownicy mobilni wspierają także sektory takie jak służba zdrowia, budowa, turystyka i wiele innych. Parlament apeluje o środki mające zmniejszyć społeczne i prawne luki zagrażające bezpieczeństwu pracowników transgranicznych, zwiększyć inspekcje pracy i zapewnić właściwą koordynację systemów ubezpieczenia społecznego.
Europosłowie apelują o przywrócenie swobody przemieszczania się dla tych pracowników, zapewniając jednocześnie sprzęt ochronny i godne zakwaterowanie tam, gdzie można zachować środki dystansu społecznego.
Powinni oni mieć dostęp do informacji na temat zagrożeń i ich praw w zrozumiałym dla nich języku. Parlament apeluje do Komisji i państw członkowskich o wzmocnienie istniejących praw ochrony pracownika. "Przede wszystkim apelujemy o działania. Rozwiązania istnieją i to, co robimy dla wszystkich obywateli i pracowników musi być także normą dla pracowników transgranicznych i sezonowych." W razie możliwej kolejnej fali COVID-19 europosłowie chcą, by UE była lepiej przygotowana i by chroniła prawa pracowników transgranicznych i sezonowych.
- źródło: europa.eu
Najnowsze komentarze