Kózka cytrusowa (Anoplophora chinensis) jest chrząszczem z rodziny kózkowatych (Cerambycidae) porażającym różne gatunki drzew i krzewów liściastych, wliczając w to cytrusy (Citrus spp.).
W krajach Unii Europejskiej podlega ona obowiązkowi zwalczania. Gatunek ten jest notowany w Azji (Chiny, Filipiny, Indonezja, Japonia, Korea, Malezja, Myanmar (Birma), Tajwan, Wietnam) i Ameryce Północnej (USA). W Europie stwierdzono szkodnika w kilku krajach.
W większości z nich ogniska szkodnika zostały wyniszczone, lecz nadal są odnotowywane przede wszystkim we Włoszech, a ponadto w Chorwacji, Francji, Szwajcarii i Turcji. W Europie zidentyfikowano szkodnika na kasztanowcu (Aesculus hippocastanum), klonach (Acer spp.), brzozach (Betula spp.), buku zwyczajnym (Fagus sylvatica), leszczynie (Corylus spp.), grabie pospolitym (Carpinus betulus), głogach (Crataegus spp.), irgach (Cotoneaster spp.), legerstremii (Lagerstroemia spp.), jabłoniach (Malus spp.), melii pospolitej (Melia azedarach), laurowiśni wschodniej (Prunus laurocerasus), platanach (Platanus spp,), topolach (Populus spp.), różach (Rosa spp.), dębie szypułkowym (Quercus robur) i wiązach (Ulmus spp.).
Interesujący jest przypadek wykrycia tego gatunku w Chorwacji w 2019 r. na plantacji owocującej borówki wysokiej (amerykańskiej) (Vaccinium corymbosum). Borówki (Vaccinium spp.) są wymieniane wśród żywicieli A.chinensis, lecz uważane są za żywicieli drugorzędnych. Należy przy tym nadmienić, że na wspomnianej plantacji stwierdzono obecność tylko owadów dorosłych a nie odnotowano obecności larw żerujących w pędach roślin. Porażonych zostały 24 rośliny. Pierwsze ognisko szkodnika w Chorwacji odnotowano w 2007 r., a w latach 2014-2018 stwierdzono jego obecność na obszarach sąsiadujących ze wspomnianą szkółką borówek.
- źródło: piorin.gov.pl
- foto: piorin.gov.pl
Najnowsze komentarze