Okres tuż po kwitnieniu roślin sadowniczych to najwyższy czas na rozpoczęcie intensywnego programu dokarmiania owoców wapniem. Tyczy się to zarówno drzew pestkowych i ziarnkowych. Pierwsze tygodnie po kwitnieniu to czas, w którym zachodzą najintensywniejsze podziały komórkowe i to już na tym etapie powinno się zadbać o prawidłowe wysycenie ścian komórkowym wapniem już w początkowym etapie ich powstawania
To dotyczy również roślin jagodowych takich jak truskawka czy malina. Tutaj bardzo długi okres kwitnienia sprawia, że koniec kwitnienia zbiega się z pierwszymi zbiorami owoców. Tym samym nawożenie wapniem w tych gatunkach powinno rozpocząć się w pełni kwitnienia i kontynuowane aż do ostatnich zbiorów.
W tym sezonie, gdy z powodu przymrozków na wielu odmianach będzie bardzo mało owoców, prawidłowe nawożenie wapniem będzie tym bardziej konieczne. Owoce takie są niezwykle wrażliwe na wszystkie choroby fizjologiczne szczególnie plamistość podskórną.
Wapń w roślinie Wapń w porównaniu do innych makroelementów jest pierwiastkiem bardzo mało mobilnym. Przemieszcza się on w roślinie powoli i późne rozpoczęcie nawożenie staje się mało efektywne. Wapń transportowany jest w roślinie w raz z pobieraną z gleby wodą i w największych ilościach kumuluje się w miejscach dużego parowania. W związku z tym największa kumulacja wapnia występuje w liściach a nie w owocach.
Klasyczne nawozy wapniowe podawane w formie oprysków dolistnych działają głownie w miejscu naniesienia i warunkiem ich skuteczności jest systematyczne podawanie wapnia wprost na młody rozwijający się owoc.
Nawożenie na jakość W początkowym okresie rozwoju owoców należy stosować nawozy możliwie najbardziej skuteczne ale również bezpieczne tak by uniknąć ryzyka ordzawień i deformacji owoców.
Wapń wiosną należy podawać dwutorowo. Niezastąpione jest oczywiście nawożenie dolistne, ale w miejscach gdzie jest to możli
Dolistnie
Tak jak było wspomniane powyżej, wapń by był skuteczny, musi w jak największej ilości, być podany wprost na owoc. Można jednak podnieść skuteczność nawożenia wapniem stosując Metalosate Calcium. Unikalna technologia opracowana przez firmę Albion czyni ten nawóz niezwykle skutecznym.
Dzięki skompleksowaniu wapnia przez aminokwasy roślinne jest on po pobierany przez wszystkie zielone tkanki roślin. Co ważniejsze, to połączenie pozwala przyśpieszyć transport wapnia w roślinie.
Najważniejszą jednak jego zaletą jest umożliwienie transportu wapnia wraz z asymilatami z liści wprost do owoców, co nie jest możliwe przy użyciu innych nawozów.
Fertygacja
Podawanie nawozów wraz z wodą używaną do nawadniania staje się metodą coraz bardziej popularną. Chociaż w większości przypadków woda używana do nawadniania zawiera duże ilości wapnia ale nie jest to wapń odżywczy. Można podawać wraz z wodą saletrę wapniową ale ta z kolei radykalnie podnosi pH gleby w obrębie zwilżenia gleby co prowadzi do zaburzeń w pobieraniu składników pokarmowych. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest nowy nawóz CaTS (tiosiarczan wapnia). Jest to płynny nawóz będący unikatowym połączniem siarki i wapnia. Jedyny taki nawóz na świecie.
Połączenie pozwala wprowadzić do gleby tak potrzebny dla prawidłowego rozwoju korzeni wapń bez podnoszenia odczynu (pH roztworu wodnego ok 6,5). Z racji na płynną formę tego nawozu jest to idealny produkt o fertygacji. Zawarty w nim wapń jest szybko pobierany przez korzenie a siarka pozytywnie wpływa na gospodarkę azotem i potasem. Nawóz ten jest TIOSIARCZANEM (nie siarczan) przez co jego pobieranie jest o wiele szybsze niż klasycznych nawozów. Tiosiarczany dodatkowo pobudzają uwalnianie z kompleksu sorpcyjnego związanych w nim jonów potasu i magnezu
Owoce prawidłowo odżywione wapniem są nie tyko o wiele jędrniejsze, ale dzięki trwałości tkanek zmniejsza się podatność na infekcje szkodników i patogenów a także o wiele mniejsze jest ryzyko wystąpienia chorób fizjologicznych takich jak gorzka plamistość jabłek.
Michał Malicki
Doradca sadowniczy Agrosimex
Najnowsze komentarze