- AgronetPRO, twórca i dostawca aplikacji oraz czujników pomagających w zarządzaniu polami, ma na celu wsparcie rolników przy pomocy najnowszych technologii w skutecznym monitorowaniu pól przy zmieniających się warunkach klimatycznych
- Dzięki bogatej ofercie czujników oraz oprogramowaniu dopasowanym do potrzeb producentów owoców i warzyw, AgronetPRO pozwala im szybko i odpowiednio reagować na zagrożenia związane z przymrozkami, suszami, szkodnikami oraz monitorować warunki w kontrolowanych komorach chłodniczych.
- Misję kompleksowego wsparcia dla rolnictwa poparł francuski inwestor, właściciel Grupy Albatros, do której należy między innymi firma RIMpro - znany producent interaktywnego systemu wspomagania decyzji do zarządzania szkodnikami i chorobami w produkcji owoców oraz winorośli.
Firma AgronetPRO łączy siły z RIMpro i pozyskuje inwestycję o wartości 1 mln zł od francuskiego inwestora
Kwestia nieprzewidywalności pogody od zawsze stanowiła wyzwanie dla rolników, jednak wraz z pogłębieniem się zmian klimatycznych zarządzanie uprawami stało się jeszcze bardziej obarczone ryzykiem. Mimo ogromu pracy włożonego w uprawy wystarczy jedna noc nagłych przymrozków, aby jedno gospodarstwo straciło uprawy wartości kilkuset tysięcy złotych. Dodatkowo duże odległości między polami i brak wiarygodnych danych na temat lokalnej temperatury utrudniają skuteczne monitorowanie stanu upraw i podjęcie szybkiej reakcji na nadchodzące zmiany i idące za tym zagrożenia. AgronetPRO postanowił pomóc rolnikom - startup stworzył kompleksowy system monitorowania zagrożeń i stanu upraw, który dzięki sieci powiązanych ze sobą czujników i stacji pogodowych zbiera dane w czasie rzeczywistym z pól i powiadamia użytkowników o konieczności podjęcia działań w celu ratowania ich upraw. W efekcie producenci owoców i warzyw mogą reagować na ewentualne zagrożenia dla ich upraw zanim będzie na to za późno i uchronić się przed ogromnymi stratami oraz zoptymalizować koszty.
Intuicyjne i skalowalne rozwiązanie - spełnienie marzeń
Rolnictwo jest sektorem najbardziej narażonym na zmiany klimatyczne - pogoda, która nigdy nie była stałym czynnikiem, stała się jeszcze bardziej nieprzewidywalna. Nagłe przymrozki, susze rolnicze czy zbyt wysokie temperatury zimą powodują utraty plonów czy powstawanie nowego rodzaju szkodników i chwastów. Tutaj z pomocą może nam przyjść technologia!
Każdy posiada smartphone, tablet albo komputer, dlaczego nie wykorzystać tego również do prac w rolnictwie dla lepszego przewidywania warunków na polach czy monitorowania upraw?
Z tą myślą opracowaliśmy intuicyjne, skalowalne rozwiązanie o nazwie AgronetPRO. Jest to system stworzony przez rolników dla rolników i jest spełnieniem marzeń, jeśli chodzi o reakcję i użyteczność dla klienta. Nasza sieć anten pokrywa już ok. 25 000 ha i zapewnia ochronę dla upraw ponad 100 gospodarstw, jednak to zaledwie początek, dopiero się rozkręcamy - mówi Sander de Vries, współzałożyciel i prezes AgronetPRO, który od ponad 10 lat pełnił rolę konsultanta ds. oprogramowania dla firm w Polsce i za granicą specjalizujących się w przeróżnych dziedzinach od wirtualnej rzeczywistości (VR) po internet rzeczy (IoT).
Wśród założycieli firmy znajdują się również Dmitry Kolesnikov (CTO) i Kamil Koc (sadownik).
Pomysł na AgronetPRO zrodził się wiosną 2020 roku z rozmowy Sandera i Kamila. Sadownik kilka dni wcześniej zanim poszedł spać, sprawdził pogodę upewniając się, że nie ma niebezpieczeństwa niskich temperatur tylko po to, aby obudzić się na drugi dzień i zdać sobie sprawę, że lokalny przymrozek zniszczył jego jabłka na dwóch polach. Tym sposobem w kilka godzin stracił ponad 350 tys. zł. Ten nieprzewidywalny mróz zdarza się około 10 razy w roku. Sander dzięki swojemu doświadczeniu jako konsultant oprogramowania a Dmitry jako ekspert w zakresie technologii postanowili pomóc Kamilowi w uniknięciu jeszcze większych strat. We trójkę rozpoczęli prace nad systemem AgronetPRO, który jako pierwsi zdecydowali się zakupić i zastosować sadownicy zrzeszeni w grupie producentów owoców i warzyw Wilga Fruit, stając się przykładem dla kolejnych klientów startupu.
Jak działa AgronetPRO?
AgronetPRO opiera się na technologii LoRaWAN®, która bezprzewodowo łączy urządzenia z Internetem i zarządza komunikacją między czujnikami a urządzeniami mobilnymi. System daje możliwość monitorowania upraw na dużych dystansach za pomocą czujników, które wysyłają dane co 5-15 minut w zależności od potrzeb sadowników. AgronetPRO posiada aplikacje mobilne, internetowe oraz dedykowany tablet, które informują rolników o wszelkich zmianach wymagających jego uwagi oraz pozwalają na analizę i predykcje za pomocą danych historycznych. Dodatkowo czujniki wyposażone są w baterie o żywotności 5 lat.
Kupując więcej niż jedno urządzenie można skompletować stację pogodową dostosowaną do własnych potrzeb - ostrzegającą i zarządzającą ochroną przed przymrozkami i/albo suszami czy szkodnikami. Co więcej czujniki AgronetPRO mogą również mierzyć jakość gleby czy stan gazów w kontrolowanych komorach chłodniczych. Dane przesyłane przez stacje pogodowe mogą być również wykorzystywane przez modele RIMpro. Na podstawie opracowanych przez RIMpro wykresów można ocenić i prognozować rozwój najważniejszych chorób i szkodników upraw. Cały pakiet informacji wraz z rekomendacjami przygotowanymi przez doradców z Instytutu Praktycznego Sadownictwa (IPSAD) zostają udostępnione producentom owoców i warzyw. Aktualnie zespół pracuje nad nowymi czujnikami, które pozwolą na jeszcze lepsze monitorowanie jakości upraw i różnorodnych zjawisk oddziałujących na uprawy.
Całość jest bardzo prosta w zamontowaniu - wystarczy smartphone lub tablet, aby zeskanować kod na czujnikach i połączyć je z aplikacją AgronetPRO.
Rynek
Globalny rynek agritech osiągnął wartość ponad 17 mld USD prognozuje się, iż jego wartość wzrośnie do ponad 41 mld USD w 2027 roku. AgronetPRO ma szansę skorzystać z potencjału tego rynku a jednocześnie przyczynić się do jego wzrostu w Polsce.
Teraźniejszość i przyszłość
Inteligentny system zarządzania uprawami AgronetPRO składający się z czujników, stacji pogodowych i aplikacji w nieco ponad rok objął swoim działaniem 25 000 hektarów ziemi i sady należące do ponad 100 sadowników. Jednakże, to tylko początek. Dzięki inwestycji francuskiego inwestora, właściciela Grupy Albatros, polski startup opracuje zintegrowane oprogramowanie dla sadowników, które jest uzupełnieniem obecnego systemu.
Na sadowników wywierana jest presja, aby konkurować na globalnym rynku nie tylko pod względem kosztów, ale także ograniczenia wpływu na środowisko. Dzisiejsze rozwiązania programowo-sprzętowe muszą mieć szeroki zakres, aby pokazać pełny obraz, od sadu po punkty dystrybucji. Dzisiejsi producenci owoców i warzyw potrzebują konwergentnych rozwiązań sprzętowych i programowych, które umożliwią im podejmowanie trafnych i terminowych decyzji dotyczących prowadzenia działalności - wspomina Raphael Neve, inwestor, który wsparł swoim
finansowaniem i doświadczeniem AgronetPRO. Jest on właścicielem Grupy Albatros - francuskiego dostawcy oprogramowania specjalizującego się w rozwiązaniach wertykalnych dla sadowników na całym świecie. W skład Grupy wchodzą takie firmy jak Tellusia (koncentrująca się na dostarczaniu kompletnego łańcucha wartości oprogramowania ERP dla producentów owoców i warzyw, ogrodników oraz winiarzy) czy RIMpro (dostawca modeli wspomagających podejmowanie decyzji dot. zarządzania szkodnikami i chorobami w produkcji owoców oraz winorośli dla producentów w 40 krajach na całym świecie).
Dalszy rozwój inteligentnego systemu AgronetPRO ze wsparciem firm działających w ramach Grupy Albatros będzie kolejnym krokiem w kierunku wspomagania efektywności upraw za pomocą kompleksowych rozwiązań technologicznych. W ramach nowej wersji oprogramowania będzie można rejestrować prognozy pogody, aktualne warunki atmosferyczne, jakość gleby, monitorować na bieżąco wszystko, co dzieje się w gospodarstwie a to wszystko w chmurze (tzw. cloud), przy minimalnym wkładzie użytkowników fizycznych. Dodatkowo sadownicy będą mogli liczyć na ciągłe wsparcie konsultantów i dostęp do rekomendacji oraz prognoz dotyczących ich zbiorów.
Więcej informacji i pierwsze instlacje stacji meteo oraz systemu firmy AgronetPRO już wkrótce w portalu sadownictwo.com.pl
Najnowsze komentarze