MNIEJSZA PRODUKCJA OWOCÓW W 2024
Niekorzystne warunki pogodowe negatywnie wpłynęły na produkcję owoców w Polsce i krajach UE. Według PROFEL, mokra i chłodna wiosna dotknęła uprawy, m.in. jabłek, ale szczególnie dotkliwie wiśni, rabarbaru, śliwek, czerwonych i czarnych porzeczek. Oczekiwania te nie mają jeszcze potwierdzenia w konkretnych liczbach. GUS poda wstępne szacunki tegorocznych zbiorów w Polsce pod koniec lipca.
Z uwagi na zawirowania pogodowe wczesną wiosną, w tym kwietniowe przymrozki tegoroczna produkcja malin u głównych producentów w UE również może być ograniczona. Dotyczy to zarówno Polski, Serbii, jak i Ukrainy (za S&P Global). Dodatkowo w Ukrainie wojna i ataki na infrastrukturę energetyczną utrudniają przetwórstwo i przechowywanie malin a ukraiński sektor sygnalizuje problemy z pracownikami do zbiorów owoców.
WYŻSZE WPŁYWY Z EKSPORTU JABŁEK
W pierwszych 8 mies. sez. 2023/24, licząc od wrz’23, polski eksport jabłek wyniósł 592 tys. t i był mniejszy o 2,3% r/r. Przy tym wyraźnie zwiększyła się sprzedaż na rynki unijne, w największym stopniu do Niemiec (+36% r/r), Francji (+71%), przy blisko 40-proc. spadku wysyłek do Egiptu, który w ub. sez. był najważniejszym rynkiem zbytu dla krajowych jabłek. Polskie jabłka nie były tak atrakcyjne cenowo na rynkach trzecich. Z uwagi na podwyżki cen, wartość polskiej sprzedaży zagranicznej wzrosła w tym okresie o 26% r/r do 322 mln EUR.
Zmniejszyła się presja importowa ze strony Ukrainy na rynku mrożonych malin. Według GUS, okresie lip’23-kwi’24 przywieziono z tego kraju 26,4 tys. t mrożonek tj. mniej o 24% r/r. Tylko w pierwszych 4 mies. tego roku import zmalał o blisko połowę w ujęciu rocznym.
WYŻSZE CENY OWOCÓW KRAJOWYCH
Niższą podaż krajową odzwierciedlały wyraźne podwyżki cen skupu niektórych owoców do przetwórstwa, szczególnie porzeczek czarnych. Przeciętna cena skupu tych owoców (wg IERiGŻ-PIB) na początku lipca wynosiła 8,50-8,90 zł/kg loco zakład (4-krotnie więcej niż przed rokiem), a malin 8,47-9,00 zł/kg loco zakład – więcej o ok. 60% r/r.
Przeciętna cena jabłek deserowych w czerwcu była wyższa o 87% r/r, niskie tempo upłynniania zapasów nie sprzyjał sezonowym wzrostom w końcówce sezonu. Według WAPA zapasy jabłek w Europie na początku czerwca’24 były wyższe o 7% r/r, dzięki wyższym stanom magazynowym we Francji i we Włoszech. W Polsce zapasy jabłek w Polsce zmalały o 1,7% r/r.
Zakładając materializację oczekiwań co do niższej produkcji w kraju, należy spodziewać się dodatniej dynamiki cen owoców w 2h24. W przypadku owoców mogliśmy obserwować deflację cen konsumenckich od lutego’24. Kolejne miesiące z dużym prawdopodobieństwem przyniosą odwrócenie tej tendencji.
- źródło: centrumanaliz.pkobp.pl - Agro Nawigator
Najnowsze komentarze