Korzystne warunki pogodowe sprzyjają zwiększaniu podaży truskawek w kraju. Według danych MRiRW, ceny truskawek krajowych na rynkach hurtowych w pierwszych 3 tyg. maja 2018 były niższe o 31% r/r.
Brak przymrozków w kwietniu i maju zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia bardzo wysokich zbiorów owoców w Polsce.
Wg GUS rośliny sadownicze przezimowały na ogół bardzo dobrze [czytaj wpis: GUS: Wstępna ocena przezimowania upraw sadowniczych (2017/2018) >>>] Niewielkie straty mrozowe odnotowano na plantacjach truskawek i dotyczyły one głównie młodych plantacji. Pozwala to oczekiwać spadków cen w skupach do przetwórstwa (główny kanał zbytu) w stosunku do wysokich poziomów w 2016 i 2017. Spadki cen ograniczane będą jednak przez wiele czynników m.in. niskie zapasy przetworów oraz wysokie ceny truskawek mrożonych.
Według IEG Vu w maju ceny truskawek niekalibrowanych były wyższe o 112% r/r.
Istotnym może być nasilający się brak pracowników do zbioru, pomimo ułatwień w postaci wprowadzenia ustawy o pomocy w zbiorach w maju 2018.
Dobra sytuacja na rynku pracy ogranicza podaż pracowników w sektorze rolnym. Czynnikiem wyhamowania spadków cen może okazać się jednak sytuacja na rynku chińskim.
Przymrozki w Chinach (odnotowane w kwietniu 2018) mogą przełożyć się na znaczne spadki w produkcji niektórych gatunków owoców [czytaj wpis: Ogromne straty mrozowe w chińskich sadach jabłoniowych ! >>>]. Wstępne szacunki (za IEG Vu) mówią o 20-30% stratach w przypadku truskawek świeżych. Chiny są największym producentem truskawek na świecie i istotnym eksporterem mrożonek z tych owoców. Ich udział w dostawach mrożonych truskawek do UE w ostatnich latach, z uwagi na kwestie jakościowe, zmniejszył się. Jednak ostatni sezon (2017/18), w wyniku niedoborów na rynku unijnym przyniósł wzrost importu z Chin. Z uwagi na niski poziom zapasów i zmniejszenie dostaw z Chin ceny mrożonek mogą utrzymywać się na wysokim poziomie mimo spadków, co będzie czynnikiem wsparcia dla cen dla tych owoców w skupie.
źródło: pkobp.pl
Poniżej prezentujemy notowania cen truskawek na giełdach / targowiskach 30 maja br.:
- Bronisze: od 5,00 do 6,00 zł/kg;
- Giełda Kaliska: 4,00 zł/kg;
- Łódzki Rynek Hurtowy: od 6,00 do 12,00 zł/2kg;
- Podkarpackie Centrum Hurtowe AGROHURT S.A.: od 4,00 do 6,00 zł/kg;
- WGRO: od 10,00 do 16,00 zł/2kg;
- Rolno-spożywczy rynek hurtowy we Wrocławiu: od 8,00 - 12,00 zł/koszyk;
źródło: bronisze.com.pl / gieldakaliska.com.pl / zjazdowa.com.pl / agrohurtsa.pl / wgro.com.pl / targpiast.com.pl
Najnowsze komentarze