a w okolicy nie ma chętnego kto by wyciął drzewa i zabrał na opał? ja przy likwidacji sadu śliwkowego znalazłam chętnego w sąsiedniej wsi
a w okolicy nie ma chętnego kto by wyciął drzewa i zabrał na opał? ja przy likwidacji sadu śliwkowego znalazłam chętnego w sąsiedniej wsi
Nie wiem czy tak maska ochronna pełnotwarzowa w stu procentach chroni przed szkodliwym działaniem oprysków ale na pewno lepiej taką maskę nie mieć niż nie mieć jej w ogóle. Jeśli miałabym polecać jakiś model to zdecydowanie firma MSA i produkowane przez nią maski ochronne. Ja kupowałam w sklepie eprotect.pl. W swojej ofercie mają generalnie odzież i sprzęt BHP w tym również maski ochronne na twarz: https://eprotect.pl/pol_m_OCHRONA-DROG-ODDECHOWYCH_Maski-calotwarzowe-2157.html Ja za swoją maskę ochronną zapłaciłam ok 500 złotych i jestem bardzo zadowolona. Wychodzę z założenia że na własnym zdrowiu nie powinno się oszczędzać dlatego głownie szukałam maski która będzie mnie dobrze chronić a cena miała drugorzędne dla mnie znaczenie.
Przed użytkowaniem maski koniecznie trzeba ją przymierzyć i sprawdzić czy dobrze przylega do twarzy i zasłania nos i usta w całości (przy zakupach w sklepach internetowych zawsze można wymienić na inny rozmiar gdyby coś nie pasowało) Druga ważna kwestia to regularna wymiana filtra. Przy częstszym używaniu maski taki filtr musi być wymianiany częściej. Najczęśćiej producenci masek podają na jak długo dany filtr wystarczy. Dla własnego bezpieczeństwa nie należy przekraczać tego czasu.
ja bym zastosowała jakiś grzybobójczy preparat np. Serenade (https://www.sklepfarmera.pl/uprawa/jagodniki/truskawka/grzybobojcze/) bo być może to jest mączniak prawdziwy truskawki. Niestety ta choroba bardzo często dotyka plantacje truskawek. Charakterystycznym objawem jest zmiana zabarwienia liści. Na początku brzegi liści stają się czerwonę później gdy choroba się rozwija na górnej stronie liści pojawiają się czerwonobrunatne plamy a tkanka z czasem zamiara. Prowadzi to do osłabienia rośliny i zmniejszenia jej plonów. Następuje porażenie kwiatów i zawiązanych owoców, które stają się drobne i słabo wybarwione.
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl