Nadmierna iloś stosowanych biostymulatorów ;)
Nadmierna iloś stosowanych biostymulatorów ;)
Cena ok 4gr do kgm
Ochrona głównie opiera się na profilaktyce. Z bezpośredniego sąsiedztwa sadu należy usuwać dziko rosnące rośliny żywicielskie, głównie z rodziny różowatych. Pojedyncze, porażone drzewa należy usuwać z sadu. Wycinanie porażonych pędów może dawać dobry efekt pod warunkiem, że nie doszło do systemicznego porażenia drzewa.
Porażone pędy lepiej jest wyłamywać niż wycinać. Rany po cięciu są bardziej wrażliwe na kolejne infekcje niż rany po wyłamaniu. W każdym przypadku należy wyłamywać pędy na zdrowym drewnie. Najlepiej co najmniej 30-50 cm od miejsca gdzie widoczne są objawy choroby. Jeśli porażone pędy są wycinane należy dezynfekować sekator preparatem antybakteryjnym (alkohol nie jest skuteczny).
Należy pamiętać o tym, że preparaty zarejestrowane przeciwko zarazie ogniowej mają działanie zapobiegawcze i powinny być stosowane prewencyjnie, przed wystąpieniem infekcji, a nie po pojawieniu się pierwszych symptomów choroby, gdy już patogen przeniknie do tkanek, a preparaty nie mają żadnej skuteczności. Wyjątkiem jest streptomecyna (niestety nie dozwolona w Polsce).
Skutecznym sposobem w ograniczaniu wycieków bakteryjnych są produkty fosforynowe (zakwaszają środowisko)
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl