Niczym nie pryskałem, sypałem tylko siarczan amonu na wiosnę a jesienią superfosfat wzbogacony.
Niczym nie pryskałem, sypałem tylko siarczan amonu na wiosnę a jesienią superfosfat wzbogacony.
Przemas, 2015-06-11 21:46, napisał:
U siebie mam podobne objawy. Podejrzewam szarą pleśń, ale jak dotąd żaden z Forumowiczów mi jeszcze tego nie napisał. A ile razy pryskałeś od grzyba ?
Szara pleśń borówki wysokiej – Botryotinia fuckeliana (Botrytis cinerea). Zgorzel wierzchołków pędów jest najczęściej występującą formą choroby. Szczególnie podatne na zakażenie są młode, niezdrewniałe pędy uszkodzone przez mróz. Wierzchołkowa część pędu ulega brunatnieniu i charakterystycznemu zakrzywieniu. Porażone mogą być także kwiaty, liście i owoce. Zakażone kwiaty brunatnieją i zasychają. Na liściach tworzą się duże, brunatne plamy nekrotyczne, a owoce gniją, zwłaszcza pod koniec zbioru i w trakcie obrotu handlowego lub przechowywania. Przy wysokiej wilgotności powietrza wszystkie porażone organy pokrywają się charakterystycznym nalotem trzonków i zarodników konidialnych. Sprawca choroby zimuje w postaci grzybni i sklerocjów na porażonych pędach i opadłych owocach. Na wiosnę tworzy liczne zarodniki konidialne, które zakażają zielone części pędów, kwiaty i owoce. Gnicie owoców stanowi problem w sezonach z dużą ilością opadów w czasie kwitnienia.
Z opisu choroby częśc objawów mogłoby sie zgadzać :/ od grzyba jeszcze nie pryskałem w ogóle.
"Zastosowanie ściółek w rzędach ogranicza także wzrost chwastów. Ściółki mogą być organiczne (najbardziej pożądane) lub nieorganiczne (włóknina). Ściółka organiczna nie tylko ogranicza występowanie chwastów, ale także wzbogaca glebę w próchnicę, reguluje temperaturę gleby, dostarcza wolno uwalnianych pokarmów z substancji organicznej i utrzymuje wilgotność gleby. Stała wilgotność jest szczególnie ważna, ponieważ korzenie borówki pozbawione są włośników, które u większości roślin pełnią najważniejszą role w absorpcji składników mineralnych i wody. Dlatego w praktyce ściółkowanie i nawadnianie plantacji polecane są jako zabiegi ważne, podstawowe. Jeśli jest to możliwe, poleca się stosowanie ściółki z trocin drzew iglastych lub kory sosnowej zaraz po posadzeniu roślin. Warstwa trocin nie powinna być mniejsza niż 10-15 cm, a szerokość pasa początkowo do 0,8 m, następnie 1 m szerokości. Trociny powinny być uzupełniane co 1-2 lata. Idealna ściółka powinna być wystarczająco gruba, aby zminimalizować zaskorupianie i relatywnie „płaska”, aby ułatwić penetrację wody i wymianę gazową. Chociaż ściółka hamuje rozwój chwastów, jednak często nawet na ściółkowanych plantacjach, zwalczanie chwastów jest konieczne."
Jest to cytat z "Metodyka INTEGROWANEJ PRODUKCJI BORÓWKI WYSOKIEJ" Adam Zych, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa
jeżeli masz inne doświadczenia co do ściółkowania to chętnie poczytam.
Witam, mam problem z usychającymi liśćmi na moich borówkach. Jako że dopiero zaczynam przygode z borówkami nie jestem pewny czym to usychanie jest spowodowane. Podejrzewam, że może to być przyczyna zbyt duzej dawki nawozu. Siarczan amonu sypałem wczesną wiosną w dawkach 2x 20-30 ml w odstępie ok 3 tyg. bezpośrednio pod każdego krzaka. Dodam, ze są to młode, posadzone jesienią krzaki, nie usychają z braku wody i że nie wszystkie krzaki usychają. Liczę na Waszą pomoc!
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl