Witam,
Orientuje się ktoś jakie są mniej więcej ceny dzrewek jabłoni (Obojętnie jednoroczne, dwuletnie itp.) z certyfikatem Eko.Znacie jakies szkolki godne polecenia ktore hodują jablonie z z certyfikatem eko?
Pozdrawiam
Witam,
Orientuje się ktoś jakie są mniej więcej ceny dzrewek jabłoni (Obojętnie jednoroczne, dwuletnie itp.) z certyfikatem Eko.Znacie jakies szkolki godne polecenia ktore hodują jablonie z z certyfikatem eko?
Pozdrawiam
Ilu letnie te łutówki?
Do Rozwazania:1: Tutaj skracamy zostawiamy tą baczna bięgnącą wzdluż linii rządka. Ten konar idzie mocno w bok i
2. tutaj też mozna by skrucić ten zgrubialy konar no za 2-3 lata bedziesz bedziesz mial 2 metry drewna i na 2.5 -3 metrze dopiero owoc. Tutaj masz ladną Chyba 3 letnia galaz, ktorą masz blizej srodka korony, w dodtaku z miejsca cięcia wyrasną ci ladne mlode pędy boczne owoconośne
3. tutaj dobrze niewiem jak idzie ta galąż, ale podejrzewam że wychodzi mocno w przejazd.Może się wydawć ze to mocne cięcie, mocna ingerencja, że będzie mniej owocu, ale te rozrsatające się boczne konary z czasem pod wplywem cieazaru wlasnym i owocu lamia sie prz pniu, zostawiajac dużą paskudna ranę poddatna na srebrystosc. ALE TAKIE CIĘCIE to dopiero po zbiorze.
Tak jak napisalem do rozważenia..
CZerwony82, 2018-02-21 07:42, napisał:
Właśnie przyszła mi myśl do głowy może nie najlepsza ale się podzielę. ...jak tniemy młode drzewka na wiosnę,te dopiero co posadzone to ich srebzystosc nie bierze... ciekawe dlaczego? Może mi ktoś odpowie.Dziękuję
Sluszna uwaga. Tez sie nad tym zastanaiwam.
Moze to kwestia powierzni "rany" jaka pozostaje po ciecii/ lub przycieciu.
w przypadku starych drzew, zostaje wieksza rana i czasem w zdrewniala gdzie więcej wilgoci i patogenow może sie rozwijać. Dłużej tez zachodzi proces zasychania i wydłuża się czas poddatności na patogeny
W rzypadku mlodych dosyc szybko takie rany drzewko same "zalewa" tą rane, no i jest znikoma powierzchnia i nie ma tak mocno zdrewnialych galezi, czasem jest to tylko tkanka miękka
Ale to tylko moje gdybania
Krciczek, 2018-02-19 11:33, napisał:
dpjanosik, 2018-02-16 13:15, napisał:
Chcesz teraz przycianac czy w czasie kwitnienia?
Na tych mlodych odrostach bedzie najwiecej owocu ;)
Dzięki za odpowiedź. A jakbyś po zbiorze te "drzewka" (choinki) skracał? Bo wiadomo że jeszcze urosną, a już teraz te największe mają ok 100-120 cm i nie wiem czy już teraz na wiosnę powinienem coś z nimi zrobić. Jeśli zrobić to jak? Wycinać choinki na 20-40 cm od konara czy je potraktować jako młode drzewko (czyli skracać boczne grubsze gałęzie na seka) jeżeli tak to na jaka wysokość te choinki zostawiać.
Mozesz potraktowac jako mlode drzewko, ale ja z obserwacji widze ze "takie dzrewko" idzie w gore lub gdzie kolwiek, ogolacaja sie pedy i jest pare owocow tylko, Kiedys tak sobie zostawilem kilka czubkow, tak po srodku korony na wypadek jakby byly przymrozki to na gorze cos zostanie. Pedy porosly prawie na 5 metrów, owoców nie wiele na tych czubkach a przystawić się i trwonic czas trzeba bylo podczas rwania.
Tutaj jak masz kilka mlodych wyrastajocych z jednego miejsca to jesli bardzo sie nie zkleszczaja, to przycial bym tak jak pisałeś na 20 -40 cm, z tym ze zostawil bym 1-3 galązki boczne najznizej podstawy, a jeden, głowny narazie bym zostawil, lub przycial jedoroczny przyrost, zeby nie pial sie tak do gory.
Chcesz teraz przycianac czy w czasie kwitnienia?
Na tych mlodych odrostach bedzie najwiecej owocu ;)
Nie wiem co o chcesz osignąć: - Czy wiecej plonu ?
- Czy lepszy jakosciowo plon?
- Czy chodzi ci o dostep do rzewa podczas zrywania recznego?
Ja osobiscie bym ich nie ruszla teraz i poczekal z cieciem/formowaniem po zbiorze (jesli taki bedzie ). Zobaczysz w trakcie sezonu co ci przeszkadzalo w trakcie zabiegow (pryskanie, koszenie itp. ) no i przy zbiorze.Ale to byc moze moja subiektywna opiniaJa w sezonie 2016 "MOCNO" scialem odnowilem swoje 15 lutowki takze drzewa srednio ubylo o 50% do nawet 70%, czyli troche niezgodnie ze sztuka sadownicza, ale korony sie ladnie zwezily i znizyly. W zeszlym roku wymarzlo w 100% takze te nie ciete, popuszlao mnóstwo drobych odrotow, w 2017 widzac co jest na drzewie(a wlasciwie czego niema) nie pryskalem zadnymi nawoazami.To co mi zostalo z tych 15-letnich lutowek przypomina mi bardzo to co ty masz na zdjeciach.
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl