W sumie 44 miliony złotych m.in. na modernizację pasiek, a także walkę z chorobami owadów. Problemów jest sporo. Członkowie parlamentarnego zespołu do spraw pszczelarstwa podczas ostatniego posiedzenia zwracali uwagę między innymi na nagminne przypadki zafałszowania wosku, który przyczynia się do wymierania owadów – informuje bydgoszcz.tvp.pl
Sezon powoli się zaczyna i czas pokaże jaki on będzie. Ubiegły rok nie należał do udanych, bo w pasiekach brakowało miodu. Głównie z powodu nie najlepszej pogody, która nie sprzyjała wylotom owadów. Mimo przeciwności, sytuacja w kraju jest coraz lepsza.
Wbrew potocznej opinii owadów przybywa, ale jak podkreślają specjaliści, głównie dzięki ciężkiej pracy pszczelarzy, którzy opiekują się ulami. Problemy to pasożyty i choroby, które dziesiątkują roje, jak też niewłaściwie stosowane opryski na polach.
Przypomnijmy: Ekstrakt z konopi siewnej ochroni pszczoły przed pestycydami ? [czytaj wpis] >>>
Kolejna trudność, zwracają na nią uwagę naukowcy - to fałszowanie wosku, na którym żyją, pracują i rozmnażają się owady. Badania dowiodły, że dodatki chemiczne do naturalnego produktu mogą powodować masową zagładę roju. Członkowie parlamentarnego zespołu do spraw wspierania pszczelarstwa zwrócili uwagę na konieczność kontroli substancji, które sprzedaje się pasiekom. Wielu właścicieli uli nie zdaje sobie sprawy, że kupuje zafałszowany towar, który może doprowadzić do padania pszczół.
Aby wspomóc sektor w walce z problemami prowadzony jest Program Wsparcia Pszczelarstwa. W ubiegłym roku organizacje i właściciele pasiek dostali dofinansowanie w wysokości 32 milionów złotych.
W tym roku do wzięcia są nawet 44 miliony zł.
W planie strategicznym po 2023 roku zapisano, że rocznie pszczelarze mogą liczyć na 10 milionów euro. Pieniądze zostaną przekazane na różne działania.
Będą one dotyczyły oczywiście szkoleń, modernizacji gospodarstw pasiecznych, walki z warrozą, prowadzenia gospodarki wędrownej, odbudowy pogłowia pszczół i analiz miodu – informuje Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.
- źródło: bydgoszcz.tvp.pl
Najnowsze komentarze