250 tys. Ukraińców chce wyjechać z Polski w tym roku. Większość mówi: to przez nieuczciwych pracodawców - czytamy na money.pl
Pensja pod stołem, drogie mieszkanie i umywanie rąk w momencie wypadku. To standard dla Ukraińców - mówi Yuriy Karyagin, szef pierwszego związku zawodowego pracowników ze Wschodu. I dlatego pracujący w Polsce Ukraińcy mówią "dość". Co drugi w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat planuje po prostu wyjechać.
252 tys. Ukraińców chce wyjechać jeszcze w tym roku. Kolejne 376 tys. chce opuścić nasz kraj w przyszłym. W sumie na Zachód w ciągu trzech lat planuje wyjechać aż 900 tys. Ukraińców.
Główne kierunki wyjazdu? Niemcy, Czechy, Norwegia, Holandia, Szwecja i Wielka Brytania. Ukraińcy sami przyznają, że do wyjazdu zachęcają ich większe zarobki oraz zachowanie pracodawców.
- źródło: money.pl / Czytaj całość >>>
Jak czytamy w raporcie przygotowanym przez EWL S.A.:
Migracja zarobkowa z Ukrainy do Polski ciągle ma charakter krótkookresowy. Według badania co drugi respondent planuje pracować w Polsce od 3 do 6 miesięcy. Przy tym niemal jedna trzecia Ukraińców zamierza pracować w naszym kraju do 3 miesięcy. Jedynie 5% Ukraińców będzie pracować w Polsce ponad rok. Średni planowany okres pracy badanych wynosi 5,9 miesięcy.
37% respondentów czekało na załatwienie wszystkich formalności od 2 tygodni do 1 miesiąca, a prawie co trzeciej osobie to się udało w ciągu 2 tygodni.
Większość Ukraińców oczekuje, iż za swoją pracę w Polsce otrzyma minimalną stawkę godzinową, bądź nawet mniejsze wynagrodzenie. Mianowicie 41% respondentów spodziewa się zarobków na poziomie od 9 do 11 złotych netto. Warto dodać, że minimalna stawka godzinowa w Polsce w 2018 roku wynosi 13,70 złotych brutto – czyli 9,97 złotych netto w przypadku pracownika zgłoszonego do ZUS z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.
Ponad 70% pracujących w Polsce Ukraińców nie zdarzyło się spotkać z nieuczciwością pracodawców. W tym czasie 29% respondentów zadeklarowało, że doznało nieuczciwego traktowania ze strony pracodawców w Polsce.
Uczciwość to wartość, którą nasi respondenci bardzo doceniają. Mianowicie 44% badanych zadeklarowało rezygnację z pracy w Polsce przed końcem obowiązywania umowy, jeżeli będzie miało do czynienia z nieuczciwym pracodawcą. Dwukrotnie mniejsza liczba ukraińskich pracowników (23%) zdecyduje się na taki krok z powodu lepszej oferty pracy.
Mimo ogromnej popularności Polski jako kierunku migracji zarobkowej, większość przepytanych Ukraińców, rozważa zatrudnienie w innych państwach. Najbardziej kusi naszych respondentów praca w Niemczech. Nad pracą w tym kraju zastanawia się 27% obecnie zatrudnionych w Polsce obywateli Ukrainy. Na drugim miejscu uplasowały się Czechy (21%), a na trzecim Włochy, gdzie chce pracować co dwudziesty Ukrainiec.
- źródło: ewlhr.eu / Cały raport „Ukraińcy na polskim rynku pracy dostępny tutaj >>>
Najnowsze komentarze