Ponad 150 mld zł, które które trafią z budżetu UE na polską wieś w ciągu najbliższych siedmiu lat, to rekordowe środki - mówił komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski na wtorkowej (4.05) konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim.
"Nigdy w przeszłości na polską wieś i polskie rolnictwo nie trafiły tak wielkie pieniądze, jak te przewidziane w tym budżecie na najbliższe siedem lat"
- podkreślił komisarz.
Przypomnijmy: Krajowy Plan Odbudowy nie dla sadowników i rolników ? [czytaj wpis] >>>
Janusz Wojciechowski ocenił, że polski Krajowy Plan Odbudowy jest planem "ambitnym", uwzględniającym w istotnym zakresie sprawy rolnictwa. Dodał, że KPO będzie oceniany przez Komisję Europejską.
Rzeczywiście, jeśli weźmiemy razem budżet pod nazwą Wspólna Polityka Rolna plus to, co jest w Planie Odbudowy, a więc 32,2 mld przewidziane dla Polski we Wspólnej Polityce Rolnej plus prawie 2,5 mld w Planie Odbudowy, to jest 34,5 mld euro - to jest rzeczywiście ponad 150 mld zł
- powiedział.
Unijne środki na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich zostaną przeznaczone m. in. na:
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 4, 2021
dopłaty bezpośrednie dla rolników
rozwój przedsiębiorczości
gospodarkę wodno-ściekową
płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi
dobrostan zwierząt. pic.twitter.com/ghAp8TumsO
Wartość unijnego budżetu UE na lata 2021-2027, w którym zawarte są m.in. środki na Wspólną Politykę Rolną, wyniesie 1,074 bln euro, a funduszu odbudowy - 750 mld euro. Środki z tej drugiej puli mają pomóc w naprawieniu szkód gospodarczych i społecznych, jakie wyrządziła pandemia koronawirusa.
- źródło: wpolityce.pl za PAP
Ten, kto dobrze życzy polskiemu rolnictwu powinien dzisiaj zagłosować za całym pakietem unijnym dla polskiej wsi, dla polskiego rolnictwa. Cały szereg postulatów różnych środowisk został spełniony
- powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po spotkaniu z komisarzem UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim.
Szef rządu podkreślił na konferencji prasowej, że chce aby transformacja po wdrożeniu KPO oznaczała szybką odbudowę gospodarki, by trafiła do każdego gospodarstwa rolniczego.
To jest dla nas podstawowy warunek. Chcemy rozwijać te projekty, które służą rolnikom w wielu obszarach
—podkreślił Morawiecki. Wskazał m.in. na programy dotyczące rolniczego handlu detalicznego, które mają doprowadzić do skrócenia drogi produktów rolnych „od pola do stołu”.
Ja spotykałem się z przedsiębiorcami rolnymi, bardzo często zresztą rozmawiałem z nimi na temat tego, jakie są główne potrzeby dla polskiego rolnictwa, polskiej wsi. Wiele z tych elementów zostało uwzględnionych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na kolejną perspektywę. Pamiętajmy, dzisiejsze głosowanie w Sejmie to nie tylko Fundusz Odbudowy, to także środki unijne na polskie rolnictwo na kolejne siedem lat
— podkreślił premier.
- źródło: wpolityce.pl za PAP
Najnowsze komentarze